tragédie v turecku

Žena přežila pád lavin: "Seděla jsem vzadu, vedle mě umírala má sestra!"

Lavina ve východní turecké provincii Van - 3
Zdroj: Profimedia
Desítky záchranářů zůstaly uvězněny pod lavinou
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 6.2. 2020 10:42
Téma:

Po pádu dvou lavin ve východním Turecku se počet obětí vyšplhal na 39. Může se ale stále ještě zvýšit, jelikož by pod sněhem měli být ještě tři lidé. V pátrání chtějí záchranáři pokračovat i ve čtvrtek, práce jim ale komplikuje počasí a další výstraha před lavinovým nebezpečím.

Záchranáři vyrazili ve středu k uvězněnému minibusu, který zavalila lavina. Při záchranných akcích na ně však spadla další masa sněhu. Na místo nehody, která se stala v provincii Van, vyrazily proto další týmy a snažily se své kolegy dostat ven. 

 

Celkem se jim podařilo zachránit sedmašedesát lidí. Někteří se z laviny dostali sami, jiní před ní uprchli do bezpečí. Nehodu podle portálu CNN nepřežilo devětatřicet lidí, z toho pět cestujících z minibusu.

 

Mezi oběťmi jsou záchranáři, hasiči, silničáři, ale i politik ze strany Strana blaženosti Mehmet Emin Kurt. Informaci portálu potvrdil předseda strany Temel Karamollaoğlu. Třiapadesát záchranářů bylo se zraněními převezeno do nemocnice. 

 

 

O své příbuzné přišla také Nezir Turanová, která cestovala v minibusu. Zemřela tam její sestra se synem. "Najednou přišla lavina a zasáhla dodávku, v ní bylo třináct lidí. Seděla jsem vzadu. Auto bylo převrácené... Snažila jsem se zavolat 112, ale neměla jsem žádný signál," popsala Turanová tragédii. 

 

Z laviny se podařilo dostat také Osmanovi Uçarovi, který pomáhal se záchranou lidí. "Slyšeli jsme hluk. Pak jsme se ocitli pod sněhem," řekl vyděšeně. Naštěstí ho jeho kolegové zachránili.  

Pod lavinou podle portálu zůstali ještě tři lidé. Šance na jejich záchranu je prý mizivá, v oblasti totiž teplota klesla na -24 °C. Na místo se záchranáři vrátí i ve čtvrtek a budou pokračovat v prohledávání sněhu. Pořád ale v místě platí nebezpečí další laviny a také fouká silný vítr.  

 

GALERIE: Lavina ve východní turecké provincii Van

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Lavina ve východní turecké provincii Van - 1

 

Připomeňte si reportáž o pádu laviny v Televizních novinách:

TN.cz