Boj o život

Žena si na trzích v Plzni koupila langoše, to ji málem zabilo!

Téma:

I taková pochoutka, jako je langoš, se může stát zabijákem. Ženě na vánočních trzích v Plzni zaskočilo sousto a začala se dusit. Záchranáři ji oživovali a pak ve vážném stavu převezli do nemocnice. V podobných případech je důležitá první pomoc ještě před příjezdem záchranky.

Slavnostní nálada a příjemný čas strávený na vánočních trzích se pro starší ženu z Plzně rychle změnil v boj o život. Stačilo vdechnutí sousta při pojídání langoše. Cizí těleso v dýchacích cestách může mít fatální následky.

 

Člověk nemůže dýchat a rychle upadá do bezvědomí. To byl případ i 69leté ženy na vánočních trzích na náměstí Republiky. Podle serveru Krimi Plzeň nedýchala dlouhých devět minut, což může mít velmi vážné následky.

 

Záchranáři převezli ženu do nemocnice, podle posledních zpráv zůstává v kómatu a kritickém stavu. Prognóza je podle lékařů v podobných případech špatná, hrozí tedy, že se žena už neprobere a zůstane při životě jen díky napojení na přístroje.

 

 

Šance na přežití zvyšuje co nejrychlejší laická pomoc. Dusícího se člověka poznáte podle toho, že lapá po dechu. Drží se většinou za krk, má vyděšený výraz v obličeji a vytřeštěné oči.

 

Snaží se gestikulovat a brunátní v obličeji. Takového člověka bychom měli podle záchranářů v předklonu pětkrát otevřenou dlaní silněji udeřit mezi lopatky. Pokud to nepomáhá, měli bychom provést tzv. Heimlichův manévr.

 

"Pomocí pěsti, kterou uložíme mezi pupíkem a hrudní kostí. Přiložíme pěst a uchopením té pěsti stlačujeme v podstatě nahoru směrem k hrudníku. Razantními stlačeními se snažíme vypudit cizí těleso. Samozřejmě určitě první věc je zjistit a vyndat to cizí těleso ze samotných úst," popsal záchranář Radek Hes.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TRAGÉDIE: Tříletá holčička měla oslavu narozenin! Kvůli nepozornosti rodičů za půl roku zemřela

NEČEKANÉ NEBEZPEČÍ: Používáte alobal? Pokud s ním grilujete a pečete, jde vám o zdraví!

František Nyklas/epa TN.cz