Komentář na facebooku

Žena si přála upálení migrantů. Státní zástupce chce vyšší trest

Facebook
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Žena, která loni napsala na sociální síť nenávistný komentář pod video s migranty, se mohla dopustit trestného činu. S takovým podnětem se na Nejvyšší soud obrátilo Nejvyšší státní zastupitelství. To nesouhlasí s rozsudky nižších soudů, které jednání obžalované kvalifikovaly jako přestupek.

Podobné útoky jsou na internetu stále častější. "A my na ně budeme platit… proč ty autobusy radši nezapálili," reagovala žena na video s migranty zadrženými na Tachovsku, které policisté autobusy převáželi do detence. Okresní i krajský soud věc vyhodnotily jako přestupek.

 

Věcí už se ale začal zabývat i Nejvyšší soud. Na ten se obrátil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který s rozhodnutím plzeňských soudů nesouhlasí.

 

"Obviněná podle něj zcela jednoznačně vyjadřovala své přesvědčení o nakládání s migranty, když psala o zapálení autobusu v nichž byli migranti převáženi. Činila tak veřejně, prostřednictvím sociální sítě," vysvětlil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

 

 

Útoky na jednotlivce či určité skupiny, jsou podle policejních statistik čím dál tím častější. "S rozvojem internetu se setkáváme s tím, že nám kriminalita se přesouvá z ulic spíše do tohoto prostoru," potvrdil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

 

Důvodem rostoucí agrese v kyberprostoru, je podle psychologů i pocit anonymity útočníků. Zákon je ale v případě hanobení osob ve veřejném prostoru paradoxně tvrdší. "Pokud spácháte trestný čin pomocí internetu, tak se to bere jako že jste ho spáchal masovým médiem. (...) Za to může hrozit trest odnětí svobody až tři roky," vysvětlil advokát Michal Matějka.

 

 

Pokud by Nejvyšší soud shledal stížnost státního zastupitelství za oprávněnou, vrátil by se celý případ zpět k okresnímu soudu v Plzni.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pan TN.cz