Nehoda na Kramolíně

Žena spadla při nastupování na lanovku. Musel pro ni vrtulník

Záchrana ženy za pomoci vrtulníku
Zdroj: Horská služba ČR, oblast Šumava
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 25. 2. 2020
Téma:

Pětačtyřicetiletá žena v úterý kolem poledne upadla při nástupu na lanovou dráhu na vrch Kramolín tak nešťastně, že pro ni musel letět vrtulník.

K pádu došlo přímo na nástupním koberci k sedačkám, když ženě podklouzly lyže. "Vlastně jen z výšky dosedla, ale tak prudce, že došlo k bolestivému poranění. Vzhledem k tomu, že je naše stanice vzdálená od lanovky jen pár kroků, byl jsem na místě ihned, jak mne obsluha zavolala, a spolu s dvěma náhodně přítomnými lékaři jsem paní poskytl první pomoc,“ uvedl k nehodě Petr Hladík, zasahující člen Horské služby.

 

Paní si při pádu zranila i nohu, ale tento úraz se ukázal jako méně podstatný. "Podle toho, jak nám pád a bolest popsala, jsme měli podezření na možný úraz bederní páteře," doplnil Petr Hladík. Proto na místo nehody zamířil vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Bechyně. Záchranáři zatím zraněnou zafixovali do vakuové matrace a šetrně dopravili na místo přistání.

 

 

Posádka vrtulníku pak ženu transportovala k dalšímu ošetření do českobudějovické nemocnice. Lékaři zpětně skutečně potvrdili, že při pádu došlo ke zlomenině prvního bederního obratle. "Takové zranění je jako důsledek pádu při nástupu do sedačkové lanovky skutečně výjimečné. Zaznamenáváme naproti tomu vcelku dost pádů při neopatrném výstupu,“ komentoval nehodu Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

TN.cz