Smrtící nemoc

Žena v Kongu zemřela na ebolu, úřady se obávají další epidemie

Ebola, koronavirus - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
michora
Zdeněk Michora
11.2. 2021 0:52
Téma:

Žena z východní části Demokratické republiky Kongo zemřela počátkem února na ebolu. Úřady se obávají propuknutí další vlny epidemie, když ta poslední skončila teprve před třemi měsíci.

Příznaky nemoci se u ženy projevily 1. února, zemřela dva dny poté v nemocnici v Butembu. Zřejmě se nakazila od manžela, za něhož se čerstvě provdala. Ten se z eboly při jedné z předchozích epidemií vyléčil, ale podle vědeckých výzkumů může virus eboly přežít ve spermatu uzdraveného muže až tři roky, uvádí list The Guardian.

 

Na ebolu umírá v průměru polovina nakažených a nemoc má těžký průběh. Vysoké horečky, bolesti svalů, zvracení, průjem, vyrážky, vnitřní i vnější krvácení a selhání jater i ledvin. Virus se přenáší tělesnými tekutinami.

 

 

Kongo je kolébkou nemoci, která nese jméno místní řeky, poblíž které byl virus objeven. Přenáší ji pravděpodobně netopýři a u lidí se poprvé objevila v roce 1976. Od té doby prodělala země jedenáct vln epidemie. Při té poslední onemocnělo 130 lidí, 55 zemřelo. Jsou to mnohem menší čísla, než při předchozích epidemiích, kdy se počty nakažených i zemřelých pohybovaly až v tisících.

 

Důvodem je objev očkování proti ebole a předchozí zkušenosti z boje s touto těžkou chorobou. Péče se zlepšila i přes nestabilní situaci, která zemi zmítanou násilnostmi léta sužuje.

 

 

Zatím není jasné, jestli je Kongo na počátku další vlny epidemie. Místní úřady a epidemiologové Světové zdravotnické organizace ihned vyhledali přes 70 lidí, se kterými byla nemocná žena v kontaktu, a dezinfikovali všechna místa, kde v posledních dnech pobývala.

 

Demokratická republika Kongo navíc není ušetřena ani pandemie koronaviru. Nakazilo se téměř 24 tisíc lidí, 681 jich zemřelo. Zkušenosti z boje s ebolou ale pomáhají zvládnout i covid-19. Země je připravena v první půlce roku spustit rozsáhlé očkování.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz