Přenos na člověka díky transplantaci

Žena v USA zemřela po transplantaci plic infikovaných koronavirem

Transport bijícího srdce - 4
Zdroj: IKEM
Petr Barták
Petr Barták
23.2. 2021 4:53
Téma:

Pacientka z Michiganu v USA podstoupila v loňském roce transplantaci plic, jejichž dárce se ukázal být nakažený koronavirem. Žena nakonec po dvou měsících zemřela, když se u ní rozvinul těžký průběh nemoci covid-19, informuje agentura RT.

Nejmenovaná příjemkyně orgánu měla chronické obstrukční plicní onemocnění, zatímco jejím dárcem byla jiná žena, která podlehla vážnému poranění mozku po autonehodě, uvádí zpráva v Americkém transplantačním časopise.

 

Operace proběhla v polovině roku 2020 ve Fakultní nemocnici v Ann Arbor v Michiganu. Tři dny po operaci se u příjemkyně plic náhle objevila vysoká horečka, nízký krevní tlak a těžké dýchání.

 

 

Pacientka pak dostala septický šok, což přimělo zdravotníky, aby ji otestovali na covid-19. Výsledky byly pozitivní a vzorky tekutin odebrané z plic ženy odhalily i přítomnost viru.

 

Chirurg, který transplantaci provedl a byl v kontaktu s darovaným orgánem, také vykazoval příznaky koronaviru a byl pozitivně testován. Ale zatímco se lékaři podařilo zotavit, jeho pacientka takové štěstí neměla. Žena bojovala s nemocí 61 dní, ale její stav se stále zhoršoval. Zemřela na podzim, uvedly noviny.

 

 

"Vůbec bychom nevyužily plíce, kdybychom měli pozitivní Covidův test," Dr. Daniel Kaul, vedoucí transplantační infekční služby na Michiganské lékařské fakultě a jeden ze spoluautorů studie, podle které se jedná o první známý případ přenosu infekce pomocí darovaného orgánu.

 

Podle postupu byly vzorky nosu a hrdla odebrány jak od dárce, tak od příjemce před operací, ale všechny se vrátily negativním výsledkem na covid-19. Rodina dárkyně trvala na tom, že před nehodou nikam necestovala ani nevykazovala žádné příznaky koronaviru, jako je horečka, kašel, bolest hlavy nebo průjem. Vědci u ní také nezjistili žádné rizikové kontakty s lidmi, o nichž bylo známo, že jsou nakaženi Covid-19.

 

Smrt příjemce plic v Michiganu byla "tragickou", ale ojedinělou událostí, která dále zdůrazňuje potřebu důkladnějšího testování dárců orgánů, řekl Kaul. V loňském roce byly v USA provedeny tisíce transplantací, ale toto je zatím jediným prokázaným případem přenosu koronaviru předávaného prostřednictvím darovaného orgánu.
 

Související témata:
TN.cz