Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 12. 2018
Překvapivé zjištění

Ženám, které chrápou, hrozí infarkt a mrtvice více než mužům!

Spánek
Zdroj: oficiální zdroj
Ilustrační snímek

Ženy, které chrápou, by měly zbystřit. Podle nové studie německých vědců jim totiž hrozí infarkt či mrtvice víc než mužům, kteří v noci také "řežou dříví".

Výzkumníci z fakultní nemocnice v bavorském Mnichově zkoumali snímky srdečních svalů přibližně čtyři a půl tisíce pacientů. A zjistili, že ženy, které chrápou či trpí takzvanou spánkovou apnoí (stavem, kdy během spánku dochází opakovaně ke krátkodobé zástavě dechu), jsou více ohrožené infarktem či mozkovou mrtvicí.

 

Podle vědců mají totiž tyto ženy silnější srdeční stěny než jejich mužské protějšky. A to podle Daily Mailu vede k tomu, že srdce pumpuje hůř a posílá tak do svalů či mozku méně kyslíku.

 

Vědci plánují další studie, aby zjistili, proč spánková apnoe ovlivňuje srdce právě tímto způsobem a doufají, že najdou jasnou spojitost mezi oběma jevy.

 

 

Závěry studie také podle lékaře Adriana Curty, který výzkum vedl, naznačují, že obyčejné chrápání se časem může vyvinout právě do apnoe.

 

"Lidé, kteří chrápou, by měli požádat partnera, aby je při spánku pozoroval a hledal momenty, kdy přestanou krátce dýchat a následně lapají p dechu," radí Curta. Pokud si ani poté nejsou jistí, mohou dotyční strávit noc ve spánkové laboratoři, jejíž vybavení dokáže zaznamenat i ty nejmenší odchylky.

pez TN.cz
Reklama