dlouhý proces

Ženě z Benešovska se vrátí ukradený obraz za miliony! Čekala na to 27 let

Ukradený obraz malířky Toyen
Zdroj: Policie ČR
Ukradený obraz s názvem Severní krajina
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 7:29
15.11. 2019 7:11
Téma:

Ukradený obraz od malířky Toyen by se měl po dlouhém soudním řízení brzy vrátit majitelce Mladě Filípkové z Benešovska. Vzácné dílo bylo z jejího domu odcizeno před 27 lety. Od té doby vystřídalo další dva majitele. Jeden z nich chtěl Filípkovou vyplatit za zlomek jeho hodnoty.

Obraz Severní krajina od české malířky Toyen byl majitelce Mladě Filípkové ukraden už v roce 1992. Zloděj ho ale prodal ještě před svým zadržením a Filípková pak několik let netušila, kde se nachází. Hodnotné dílo se pak po nějaké době objevilo u jednoho pražského sběratele, který ho koupil od slovenského překupníka.

 

Od sběratele obraz v roce 1997 koupil Josef Běhunčík, který žil v Praze, kde měl obraz také vystavený. Pak se ale rozhodl přestěhovat na Kypr a obraz se v roce 2007 prodal.

 

Běhunčík zjistil, že byla původní majitelkou Mlada Filípková a že je obraz hlášený jako ukradený. Požádal svého známého restaurátora Pavla Filipa a obchodníka s uměním Patrika Šimona, aby sehnali kupce a také, aby domluvili s Filípkovou, že nebude zpochybňovat Běhunčíka jako majitele, protože obraz přes čtrnáct let vlastnil v domnění, že ho zakoupil legálně.

 

 

 

Šimon s Filipem nabízeli Filípkové dohodu, že pokud nebude zpochybňovat vlastnictví, vyplatí jí dva miliony korun. Později sumu o dvě stě tisíc snížili. Po celou dobu Filípkové odmítali sdělit, kde se obraz nachází, a ukázat jí důkaz o tom, že ho opravdu mají. Filípková kontaktovala policii, která ze schůzky pořídila záznam. Ten pak posloužil jako důkaz proti obžalovaným.

 

Kvůli neustálému odvolávání všech tří mužů se však soudy vlekly. Všichni tři muži byli v roce 2016 pravomocně odsouzeni za legalizaci výnosů z kradeného díla. "Jsem osm let týrán tímhle procesem a absurdně trestán za dobrý skutek," řekl před lety u soudu Šimon.

 

I přesto, že měl Běhunčík podle nařízení soudu obraz vrátit, tři roky to odmítal a proti rozhodnutí se odvolal. Teď ale přišel zvrat. "Paní Filípková se dobere obrazu zpátky," řekl Novinkám Běhunčíkův advokát Jiří Peške s tím, že jeho klient vzal odvolání zpátky.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mik TN.cz