Smutný trend

Ženy na mateřské pijí čím dál víc! Častěji taky končí na záchytce

Téma:

Čím dál častěji končí na záchytných stanicích ženy na mateřské dovolené. Ukazují to statistiky z posledních měsíců. Oproti jiným obdobím jsou čísla několikrát vyšší. Třeba na Vysočině je nárůst dvojnásobný.

Pijí čím dál tím víc a častěji. Leckdy navíc mají matky na mateřské dovolené dítě s sebou přímo v hospodě. Čísla z posledních měsíců jsou alarmující. Třeba na záchytce v Jihlavě skončilo jen za poslední tři měsíce hned osm žen na mateřské dovolené.

 

"Oproti minulým obdobím se jedná již o dvojnásobný narůst," upozornil mluvčí záchytné stanice Martin Málek. A to i přesto, že ženy často tvrdí, že svoji hranici znají a policisty ujišťují, že jsou s nimi potomci v bezpečí.

 

To, že se mají starat o své malé děti, jim tedy v pití nebrání. A nejde přitom většinou o jediné vypité pivo, na záchytce jim často naměří vysoko přes jedno promile. "Nejvíce bylo naměřeno mamince z Třebíče, která měla 2,71 promile alkoholu v dechu," doplnil Málek.

 

 

Na situaci už reaguje i město a jeho sociální odbor. Speciálně na tyto případy upozorňují a školí své pracovníky. "Odbor sociálních věcí na to má speciálně vyškolené pracovníky, s těmito ženami komunikují, pracují s nimi," sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

 

Podobná situace je přitom po celé republice. Odborníci v tom, proč počty opilých matek na mateřské dovolené v poslední době prudce stoupají, mají jasno.

 

 

"Své děti vychovávají samotné, chybí tam mužský faktor. Jsou emočně deprimované, finančně nezajištěné a celodenní péče o ty děti je strašně náročná," popsala psychiatrička Naďa Kovaříková.

 

A nejde jen o ženy - na jihlavské záchytce během prázdnin měli několikrát dokonce i jednoho muže na rodičovské dovolené.

David Pik/epa TN.cz