velký přehled

Ženy pracují 82 dní zadarmo! Kolik peněz bere váš mužský kolega?

Život v Česku
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto
Téma:

České ženy pracují 82 dní v roce zadarmo. Alespoň pokud srovnáme rozdíly mezi platy mužů a žen na stejných pracovních pozicích. Ženy si v průměru za rok vydělají o téměř 81 tisíc méně než muži.

Česká republika je zemí s druhou největší nerovností v odměňování žen a mužů v Evropské unii. Rozdíl mezi výplatou mužů a žen je 22,5 %. 

 

"Tento rozdíl představuje 6 748 Kč měsíčně chybějících na výplatní pásce žen s průměrným výdělkem, což činí v průměru 80 976 Kč ročně, které chybí v rodinných rozpočtech. Nebo také 82 dní v roce, kdy české ženy pracují zcela zadarmo," uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí.

Anketa

Vyděláváte více než váš partner/vaše partnerka?

Hlasovalo 5353 lidí.

 

Nerovnost v odměňování způsobuje krátkodobé i dlouhodobé socio-ekonomické ztráty, brzdí hospodářství a snižuje životní úroveň nejen jednotlivých žen a mužů, ale především jejich rodin a společnosti jako celku.

 

Průměrná hrubá mzda v Česku v současnosti dosahuje 29 346 korun. Podle dat z minulého roku činila průměrná mzda mužů 32 134 korun, oproti tomu ženy braly v průměru jen 25 283 korun.

 

 

Největší rozdíly ve výplatách žen a mužů jsou v Praze, tady mají ženy v průměru o 10 tisíc korun méně. Naopak nejmenší rozdíly jsou na Karlovarsku, v průměru tady ženy vydělávají o 4400 méně než muži.

 

 

Jediným odvětvím, ve kterém si ženy v průměru vydělají víc než muži, je ubytování a pohostinství. Na druhé straně o více než 16 tisíc víc si vydělají muži než ženy v pojišťovnictví a peněžnictví.

Související témata:
mom TN.cz