Názorový veletoč

Zeman loni milost pro Babiše odmítl, teď ji slíbil! Opoziční politici soptí

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Petr Zelený
Aktualizováno 20.9. 2019 13:16
Téma:

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že je připravený udělit premiérovi Andreji Babišovi milost, pokud bude trestní stíhání pokračovat. Ještě na začátku minulého roku však trval na tom, že by nikdy nic takového neudělal, protože by se zesměšnil.

"Já jsem abolici nikomu za pět let svého prezidentování neudělil a nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil," odpověděl prezident Miloš Zeman v debatě pro Českou televizi koncem ledna roku 2018 na otázku, zda by premiérovi Andreji Babišovi udělil milost.

 

Nakonec svůj názor ale přece jenom změnil. "Prezident Miloš Zeman využije práva abolice v případě premiéra Andreje Babiše, pokud nejvyšší státní zástupce zruší rozhodnutí o zastavení jeho stíhání," napsa§ ve čtvrtek na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

 

 

Překvapivý obrat prezidentova názoru opozice zkritizovala. "Od prezidenta jde o naprosté pohrdání právem a institutem milosti. Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. Miloš Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný," uvedl hozhořčeně předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

 

Miroslav Kalousek (TOP 09) na konto prezidenta i premiéra dokonce zažertoval. "Mám docela obyčejnou lidskou obavu o zdraví Andreje Babiše. Miloš Zeman vždy tvrdil, že milost udělí pouze z vážných humanitárních důvodů. Zjevně ví o zdravotní kondici předsedy vlády České republiky něco, co je veřejnosti neznámo," prohlásil.

 

Prezidentova slova rozzlobila i předsedu ODS Petra Fialu, který je označil za "úder mocenského dua Zeman-Babiš." Zároveň je podle něj třeba sledovat, jaké protislužby Hrad od premiéra dostane.

  

 

 

"Pokud by prezident chtěl zastavit trestní stíhání Andreje Babiše, vyžadovalo by takové rozhodnutí spolupodpis Andreje Babiše. Ústava čl. 63. Andrej Babiš by tak rozhodoval o svém vlastním stíhání. Kdo z Vás to má?" vypomohl si předseda lidovců Marek Výborný letitým výrokem Jiřího Paroubka.

 

O zastavení trestního stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo rozhodl minulý týden státní zástupce Jaroslav Šaroch. Rozhodnutí může zvrátit ještě nejvyšší státní zástupce. Babiš si však může zřejmě oddychnout. Pokud prezident využije práva abolice a další trestní stíhání tím pádem zastaví, bude potřeba už jen podpisu premiéra. Bylo by tedy na samotném Babišovi, zda si podepíše vlastní milost.

 

Pusťte si středeční reportáž o kauze:

 

TN.cz