spodní voda

Česko dál bojuje se suchem, zima bez sněhu může znamenat katastrofu

David Pik
David Pik
Publikováno 18. 1. 2020
Téma:

Letošní zima bez sněhu může podle hydrologů na jaře a v létě znamenat katastrofu. Stále totiž klesá zásoba podzemní i povrchové vody. Je jí velmi málo. Dokonce mnohem méně, než jí bylo ve stejném období v minulých letech. Lidem dokonce už i v zimě vysychají studny.

Nedostatek vláhy trápí Česko už několik let a nic na tom nezměnila ani aktuální zimní sezóna bez sněhu. Třeba pan Pavlíček nemá ve studni žádnou vodu. Takovou situaci v lednu ještě nezažil. "Bohužel voda není, spodní voda není, není nic," potvrdil pan Pavlíček.

 

A například v části Černovic na Pelhřimovsku je tak málo vody, že ji do tamního vodojemu musí jezdit hasiči dvakrát týdně doplňovat.

 

"Zatímco v současnosti se zásoby vody ve sněhu v našem povodí pohybují okolo 50 miliónů metrů krychlových vody, tak vloni touto dobou to bylo asi 7x tolik," sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

 

Hladiny podzemních vod jsou tak po celé zemi na historických minimech. Nejhorší situace je podle hydrologů ve středních, severních a jižních Čechách a také na jižní Moravě.

 

"Na většině území se pohybujeme pod dlouhodobým normálem. Zasáhlo to mnoho lidí, kteří využívají studny k čerpání vody," sdělil vedoucí hydrolog podzemních vod Českého hydrometeorologického ústavu Martin Zrzavecký.

 

 

Kromě podzemních je na tom extrémně špatně i stav povrchových vod, na svých zimním minimech je třeba i řeka Jihlava. Většinou tuzemských řek protéká třetina až polovina zimního objemu vody. Podobně jsou na tom i přehrady a vodní nádrže.

 

"Na některých menších vodních tocích dokonce i v tomto období zaznamenáváme meteorologické sucho, těmi toky je například Jevišovka, Třebůvka nebo Kyjovka," doplnil Chmelař.

 

Ani případné vydatné jarní deště podle hydrologů nedostatek vody v přírodě nedoplní. Suché období, kterým momentálně procházíme, prý trvalo už příliš dlouho.

 

Se suchem Česko bojuje nepřetržitě prakticky už od roku 2015. A proto teď poslanci hnutí STAN navrhují rozšířit možnost vyvlastňování, které by prý mělo zjednodušit například stavby retenčních nádrží. V novele zákona o vodách by měl mít podle nich stát větší pravomoci než dosud. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

 

Související témata:
klma tn.cz / TV Nova