Nevyzpytatelné počasí

Tatry zasypal sníh! Na polské straně hor hrozí i laviny

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 3. 6. 2020
Téma:

Přestože se horská střediska připravují na letní sezónu, v polských Tatrách to spíše vypadá, jako by začínala teprve zima. Horská služba dokonce vyhlásila první stupeň lavinového nebezpečí.

V oblasti okolo hory Kasprov vrch nedaleko slovenských hranic sněží už několik dní. "Sněhová pokrývka dosahuje přibližně 40 centimetrů,“ píší místní média.

 

Výstraha prvního stupně lavinového nebezpečí platí pro výšky od 1900 metrů nad mořem. K vydatnému sněžení se přidává také silný vítr, a proto hrozí utržení malých i středně velkých lavin.

 

 

Turistická sezóna začíná v této oblasti obvykle v červnu. Kasprov vrch je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů polských Tater. Vede tam také lanovka, kterou od června do září využije přibližně 2,5 milionu turistů.

 

Květnové počasí překvapilo také Chorvaty. Na začátku měsíce totiž oblast Istrie zasáhlo nečekané sněžení. Nešlo však jen o pár vloček. Na sociálních sítích se tehdy objevila spousta videí zoufalých řidičů, kteří kvůli závějím nemohli ani projet.

 

 

Počasí napříč zemí však bylo velice proměnlivé. Zatímco ve vnitrozemských oblastech byla zima a bez teplého oblečení lidé nevycházeli, v jiných částech poloostrova to vypadalo spíše na začátek léta.

TN.cz