Zahraničí

Vleky v Rakousku se otevřou až o Vánocích, ale jen pro někoho

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 15:37
2.12. 2020 5:50
Téma:

Rakouská vláda ve středu rozhodla o tom, jak to v zemi bude vypadat po konci lockdownu. V zemi budou dál platit přísná opatření. Vleky se otevřou až o Vánocích, ale Češi si zalyžují nejdříve po 7. lednu.

V Rakousku měl 7. prosince skončit lockdown. Tamní vláda se proto ve středu sešla, aby společně vyřešila postup v boji proti šíření nemoci covid-19. Přísná opatření zůstanou v zemi platná až do 7. ledna 2021.

 

Podle prohlášení předsedy rakouské vlády Sebastiana Kurze bude lyžování v Rakousku možné až o Vánocích. Od 24. 12. totiž vláda umožní outdoorové sporty. Nejdříve ale jen pro rakouské občany, protože hotely a další ubytovací zařízení, stejně jako gastronomické provozovny zůstávají uzavřené. Turisté by se mohli do alpských středisek vrátit nejdříve až po 7. lednu 2021. Do tohoto data zůstane uzavřena i většina veřejných a kulturních institucí. "Do 7. ledna není naděje, že bychom tyto instituce otevřeli," řekl vicekancléř.

 

Lyžování bude v Rakousku umožněno jen za přísných opatření. Lyžaři budou muset dodržovat bezpečné rozestupy a na vlecích a lanovkami je svezou pouze s nasazenými rouškami nebo respirátory. Kabinkové lanovky budou podle vicekancléře jezdit jen s omezenou kapacitou.

 

Návštěvníci Rakouska musí počítat s tím, že až do 10. ledna platí pro turisty omezení - ti, kdo přijíždějí z rizikových oblastí, musí povinně do 10denní karantény.

 

Německo už oznámilo, že ponechá skiareály uzavřené do konce letošního roku. Německá kancléřka Angela Merkelová se minulý týden nechala slyšet, že by si to samé přála i od ostatních evropských zemí.

 

 

To však pobouřilo rakouskou ministryni pro turistiku Elisabeth Köstingerovou, která se vyjádřila, že je zásadně proti uzavření středisek. "Nikdy bychom nenavrhovali, aby se školy nebo kadeřnictví zavíraly například v Německu. Každá země se musí rozhodnout sama,“ uvedla Köstingerová.

 

Rakouský kancléř Sebastian Kurz však v neděli pro deník Kleine Zeitung uvedl, že se může Rakousko od 7. prosince připravit na mnohem větší restrikce, než byly zavedeny doposud.

 

 

"Čím vyšší je počet infekcí, tím těžší bude zavést kroky k opětovnému otevření. Po 7. prosinci budeme muset žít s dalšími masivními omezeními,“ řekl Kurz.

 

V Rakousku aktuálně platí tvrdý lockdown. Zavřené jsou služby a obchody, žáci přešli na distanční výuku. Země aktuálně hlásí více než 282 tisíc případů nákazy koronavirem. V pondělí v zemi přibylo 2748 nakažených. Celkově s nemocí zemřelo 3184 lidí. 

 

Celý záznam tiskové konference rakouské vlády: 

TN.cz