novinky ministerstva financí

Získejte od státu tisíce navíc! Tyto finanční změny se dotknou všech

České bankovky v peněžence - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

V příštím roce si mnozí finančně polepší. Zvyšují se totiž daňová zvýhodnění na děti a také slevy na dani za umístění dítěte ve školce. Čeká nás ale také zdražování cigaret nebo novinky při používání platební karty.

Pro rok 2018 připravilo ministerstvo financí celou řadu změn, které se dotknou nás všech. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější:

 

Vyšší daňového zvýhodnění na první vyživované dítě

Daňové zvýhodnění na první dítě se zvyšuje o 150 Kč měsíčně (tj. o 1 800 Kč ročně) oproti roku 2017, tedy ze současných 13 404 Kč ročně na 15 204 Kč ročně.

 

 

Vyšší sleva na dani za dítě ve školce

V důsledku zvýšení minimální mzdy se zvyšuje částka slevy na dani za každé vyživované dítě, kterou lze uplatnit v souvislosti s jeho umístěním do předškolního zařízení. Oproti roku 2017 se navyšuje o 1 200 Kč ročně, tedy ze současných 11 000 Kč na 12 200 Kč.

 

Snížení stropů výdajových paušálů

Dochází ke snížení stropu výdajů uplatňovaných procentem z příjmů (tzv. paušální výdaje) ve všech pásmech na polovinu:

- u příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a u příjmů z řemeslných živností z 1 600 000 Kč na 800 000 Kč

- u příjmů z ostatních živností mimo řemeslných živností z 1 200 000 Kč na 600 000 Kč

- u příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku z 600 000 Kč na 300 000 Kč

- u jiných příjmů ze samostatné činnosti z 800 000 Kč na 400 000 Kč

 

 

Nový zákon o platebním styku

Od poloviny ledna začínají platit novinky při používání platební karty. Lidé nově nebudou muset platit poplatek za platbu kartou, který dosud účtují někteří obchodníci (nejčastěji prodejci letenek nebo čerpací stanice). Při odcizení, ztrátě nebo jiném zneužití platební karty ponese klient ztrátu maximálně do výše 50 EUR, tedy asi 1300 Kč (dosud je tato hranice trojnásobná).

 

Při rezervaci ubytování, půjčení auta nebo využití samoobslužné čerpací stanice bude muset obchodník klientovi oznámit přesnou částku, kterou chce na platební kartě zablokovat, a klient bude muset tuto částku potvrdit svým souhlasem. Blokace peněz bude muset být zrušena, jakmile bude bance známa přesná výše klientovy útraty.

 

Klienti nově získají možnost spravovat své účty u různých bank prostřednictvím jediné aplikace. Zvýší se také možnosti placení prostřednictvím internetu a mobilních aplikací.

 

Auta bez pojištění budou platit

Od 1. ledna 2018 dochází k obnovení povinnosti vlastníků a provozovatelů vozidel, která jsou bez povinného pojištění odpovědnosti, platit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů.

 

Zdražení cigaret

Od nového roku se mírně navýší spotřební daň z tabákových výrobků. Tabáková nálepka odpovídající nové sazbě spotřební daně ponese písmeno V. Cigarety označené starou tabákovou nálepkou s písmenem T budou moci být prodávány do 31. března 2018.

 

Oproti roku 2017 činí růst sazby spotřební daně u levnějšího segmentu cigaret 1,2 Kč na krabičku o dvaceti kusech cigaret (2,3 %). U doutníků a cigarillos činí 0,04 Kč na kus (2,4 %) a v případě spotřební daně z tabáku ke kouření je tento nárůst 51 Kč na kg (2,3%).

 

 

Vyšší daňové odměny za dárcovství

Zpětně za rok 2017 si bude možné snížit základ daně o vyšší nezdanitelnou část základu daně za odběr krve nebo jejích složek, a to 3 000 Kč namísto dosavadních 2 000 Kč, a nově také o nezdanitelnou část základu daně za odběr krvetvorných buněk ve výši 20 000 Kč.

 

Hracích automatů výrazně ubyde

V roce 2017 nabyl účinnosti nový zákon o hazardních hrách. V průběhu roku nebyly povolovány automaty do restaurací a hospod a většině těchto přístrojů (okolo 84 %) vyprší v průběhu ledna a února 2018 platnost povolení. Sníží se tak dostupnost nabídky hazardních her v kamenných provozovnách.

 

Herny a kasina navíc budou mít nově povinnost identifikovat každého návštěvníka, nebudou moct mít zvnějšku reklamu lákající k hazardním hrám, okna a výlohy budou muset být zabezpečeny proti nahlížení dovnitř.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Veronika Kopřivová vydělává na popularitě majlant. Neuvěříte, kolik si říká za fotku na Instagramu!

Žena byla v šoku: Banka jí na účet připsala milióny! Jak se to mohlo stát?

mom TN.cz