Přímý přenos výstup v 13:10

Astronauti vystoupili z ISS do volného prostoru. Kvůli údržbě

Mark Vande Hei při druhém říjnovém výstupu mimo ISS
Zdroj: facebook, NASA Astronaut Randy "Komrade" Bresnik
Téma:

Astronauti na ISS vyrazili do volného prostoru, aby provedli údržbu stanice. Přesouvali komponenty z robotické paže, které nahradily záložní díly. Američan Mark Vande Hei a jeho japonský kolega Norishige Kanai strávili mimo bezpečí ISS kolem šesti a půl hodiny.

Původně byl výstup plánovaný na 23. ledna, ale byl odložen kvůli nové koncovce LEE (Latching End Effector) staniční robotické paže Canadarm2. Novou koncovku nainstalovali astronauti při předchozím výstupu do kosmu, objevily se ale problémy.

 

Ty nakonec vyřešila aktualizace systému, kterou vytvořila Kanadská vesmírná agentura. Výstup a údržba stanice byly následně přesunuty s ohledem na přílet zásobovací lodi Progress, která se ve čtvrtek připojila k ISS.

 

Do volného prostoru vystoupili Mark Vande Hei a Norishige Kanai, během šesti a půl hodiny by měly přesunout dvě koncovky LEE, každou čeká trochu jiný osud.

 

 

Nefunkční součástka bude dočasně uskladněna u přechodové komory modulu Quest. Následně se s nákladem vrátí na Zemi. Druhá součástka, která je stále funkční, bude uskladněna jako záložní.

 

 

Jde o 208. výstup mimo ISS, jedná se o třetí údržbu v letošním roce. Vande Hei je mimo stanici počtvrté, Kanai se do volného prostoru dostal poprvé, uvádí NASA. Amerického astronauta v přímém přenosu poznáte podle červených pruhů na skafandru, Japonec nemá žádné pruhy.

Související témata:
klma TN.cz