výměna baterií

ŽIVĚ: Astronauti jsou mimo ISS, v kosmu stráví 6,5 hodiny

Anne McClain a Nick Hague při kontrole skafandrů
Zdroj: NASA
Téma:

Americká vesmírná agentura NASA nachystala hned tři výstupy do volného vesmíru během velmi krátkého času. Už dnes mimo bezpečí vyrážili Anne McClainová a Nich Hague, pro oba dva je to premiéra. Další výstupy jsou naplánované na 29. března a 8. dubna.

Letový inženýři Nick Hague a Anne McClainová vystoupili z bezpečí ISS krátce po jedné hodině našeho času, ve vesmíru by měli strávit přibližně šest a půl hodiny, čas se ale může podle rychlosti práce měnit.

 

Astronauti mají za úkol vyměnit staré nikl-vodíkové baterie u solárních panelů za novější lithium-ionové akumulátory. Jedná se o pokračování dlouhodobé výměny, která začala už v lednu 2017.

 

Během dalšího výstupu se do vesmíru opět podívá McClainová společně s Christinou Kochovou, které 29. března vymění druhý set baterií na jiné části solárních panelů ve stejné části stanice. V tomto případě půjde o první čistě ženský výstup do vesmíru.

 

 

Během posledního výstupu pak David Saint-Jacques a Nich Hague položí kabely mezi modulem Unity a nosníku S0, který formuje centrální páteřní část ISS. To vytvoří záložní cestu pro zásobování robotické paže Canadarm2 energií.

 

 

Jedná se o celkem 214., 215. a 216. výstup do vesmíru v historii ISS.
 

klma TN.cz