ÚVĚR NA POMŮCKY

Obce dostanou 1200 na obyvatele, schodek má dosáhnout 500 miliard

Roman Dolejský
Roman Dolejský
8.6. 2020 16:35
Téma:

Vláda na pondělní odpolední tiskové konferenci představila další opatření pro boj s krizí způsobenou koronavirem. Kromě rekordního schodku rozpočtu chce kompenzovat výdaje obcí.

Schodek rozpočtu bude 500 miliard, schválila vláda na pondělním jednání. "Jsem přesvědčena, že je to poslední novela rozpočtu pro letošní rok," ujistila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

 

"Zohledňujeme v novele rozpočtového zákona  také snížení DPH u vstupného na sport a kulturu, zrušení daně z nabytí nemovitosti nebo zkrácení původně navržené lhůty pro vrácení nadměrných odpočtů," doplnila Schillerová. Informovala také o odsunutí podání daně z příjmu na 18. srpna. Od Evropské unie bude moci Česko čerpat úvěr 300 milionů eur, tedy asi osm miliard korun, na zdravotnické pomůcky. Pokud dluh splatí do devíti let, bude mít nulový úrok.

 

 

"Předložíme Poslanecké sněmovně bonus 1200 korun na jednoho obyvatele každé obce a krajům 400 korun na jednoho obyvatele. Celkem to bude 12,8 miliardy, Praha dostane 1,6 miliardy," řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Peníze mají obcím vynahradit náklady na kompenzační bonus. Obcím by mělo jít na dotacích 9,7 miliardy, kraje by měly dostat prostředky na údržbu silnic druhé a třetí třídy.

 

 

Ministryně Klára Dostálová (za ANO) navrhla také voucher do českých lázní. Návštěvníci by mohli dostal 40 procent ceny nejméně šestidenního pobytu, maximálně ale 4000 korun. Podpora má platit do konce tohoto roku.

 

"Vláda schválila krizový akční plán pro obnovu cestovního ruchu. Dochází k ohrožení tříprocentního podílu na HDP, 4,5procentní zaměstnanosti a 24,5procentního exportu služeb. Cestovní ruch je důležitý pro národní hospodářství, pro ekonomický rozvoj, proto chceme intenzivně spolupracovat i s kraji, městy a obcemi," uvedla Dostálová.

 

 

"Hotovo! Prodloužení Antiviru A jsme právě schválili na vládě. Sice už se vracíme do normálu, některá omezení ale stále trvají, a některé podniky kvůli tomu stagnují. Proto chceme zaměstnavatele dál podržet a prodlužujeme kompenzaci náhrad mezd do konce srpna," uvedla na svém twiteru ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

 

Dopoledne měl již tiskovou konferenci ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), na níž představil novelu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz