Urbi et Orbi

Papež v poselství Městu a světu vzpomněl na hladovějící děti

Deseti tisíce lidí upíralo své pohledy k balkónku Svatopetrské baziliky ve Vatikánu. Z ní již tradičně hlava katolické církve pronášela velikonoční poselství Městu a světu.

Křesťané si připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Papež František na balkóně Svatopetrské baziliky ve Vatikánu pronesl tradiční požehnání Urbi et orbi, tedy Městu a světu. Během něj odsoudil násilí na Srí Lance, které si vyžádalo nejméně 200 mrtvých.


"Soucítím s křesťanskou komunitou, která byla zasažená během chvíle modliteb a se všemi oběťmi tohoto krutého násilí," řekl František.
 

"Svěřuji Pánu ty, kteří tragicky zahynuli, a modlím se za raněné a za všechny ostatní, kteří kvůli této události trpí," dodal.

 

 

Promluvil také o násilí v zemi sužované občanskou válkou -Jemenu a na Blízském východě.

 

"Myslím na lidi v Jemenu, hlavně na děti vyčerpané hladem a válkou. Nechť světlo Velikonoc osvítí vládní představitele a národy na Blízkém východě počínaje Izraelci a Palestinci, aby zmírnili jejich utrpení a usilovali o budoucí mír a stabilitu."

 


 

Papež připomněl také válku na Ukrajině i uprchlíky, kteří umírají ve snaze přeplavat z Libye do Evropy.


"Nechť skončí konflikt a krveprolití v Libyii, kde v posledních týdnech umírali bezbranní lidé a mnohé rodiny byly nuceny opustit své domovy. Vyzývám zúčastněné strany, aby zvolily dialog před násilím…“


Před lety na Svatopetrském náměstí zněla i čeština. František ale pozdravy věřícím, které jeho předchůdci pronášeli v několika jazycích, vynechal.
 

Na Boží hod si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Končí i takzvané velikonoční třídenní, které na Zelený čtvrtek papež tradičně zahajuje mší spojenou se svěcením olejů a provádí rituál omytí nohou trestancům.

TN.cz/vem