jednání sněmovny

Mimořádná schůze Sněmovny opozici neprošla, vláda ji shodila ze stolu

Jednání poslanecké sněmovny
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 10. 9. 2020
Téma:

Vládní strany se vyslovily proti uskutečnění mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, kterou chtěla prosadit opozice. Na jednání měly padnou návrhy k řešení koronavirové krize, prostor však od koalice opoziční strany nedostaly.

Mimořádné zasedání svolaly opoziční strany ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Na programu bylo osm bodů - mezi nimi například předloha Senátu o jednorázovém státním příspěvku krajům 500 korun na obyvatele. Ten má sloužit jako náhrada výpadku daňových příjmů v souvislosti s epidemií koronaviru.

 

Sněmovna však provládní většinou návrh programu mimořádné schůze zamítla. Vyslovili se proti němu i komunističní poslanci, kteří podporují menšinovou vládu ANO a ČSSD.

 

Projednávat se měla i novela o zvýšení hranice pro odvod zdravotního a sociálního pojištění z odměn z dohod o provedení práce. Aktuálně je tato hranice nastavená na 10 tisíc korun, nově by se měla zvýšit na 11 500 korun.

 

 

Diskutovat se mělo i o další pomoci živnostníkům. "Hlasy ČSSD, ANO a KSČM nebyl schválen program, na kterém jsme chtěli řešit ekonomické dopady koronaviru na živnostníky. Vzpomeňte si prosím milí živnostníci u voleb, že pro tuhle vládu jste dobří jen když platíte, nebo když Vás může šikanovat. Pomoci se od ní nedočkáte," konstatovala na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 

Poslanci za STAN chtěli na zasedání probrat návrh na zmírnění podmínek nároku na ošetřovné. Pokud by školy byly uzavřené na základě plošného opatření vlády, nemuseli by mít rodiče potvrzení od školy o jejím uzavření.

 

Další schůze Poslanecké sněmovny, tentokrát už řádná, se uskuteční v úterý 15. září. Podle předsedy klubu KSČM budou mít opoziční strany prostor probrat své návrhy, šéf ODS Petr Fiala to však tak optimisticky nevidí. Program příštího zasedání má podle něj mít přes 500 bodů, takže se na jejich návrhy zřejmě nedostane.

TN.cz