Dálniční známky

Web Elektrických dálničních známek je konečně plně funkční

Lukáš Richtár
Lukáš Richtár
Aktualizováno 20:14
1.12. 2020 8:52
Téma:

Ministr dopravy Karel Havlíček představil systém na nákup Elektronické dálniční známky. Web, který během dne nefungoval, je už plně funkční. Ministr o zahájení prodeje mluvil na tiskové konferenci, která začala v 9:00. Jeho vyjádření můžete sledovat v tomto článku.

Začíná prodej elektronických dálničních známek. Ke koupi budou jak na internetu, tak na poštách, vybraných čerpacích stanicích. Systém se ale od začátku potýká s problémy a ještě krátce před začátkem tiskové konference ministra Havlíčka byl nedostupný. Všechny známky mají být k dispozici na webu www.edalnice.cz a na kioscích, benzínkách, nebo pobočkách pošty.

 

Ráno ještě nebyl web funkční. Podle ministra to byl ale záměr. "O půlnoci jsme to spustili, fungovalo to a jede to. Chceme bránit stránky před potenciálním útokem a přetížením. Není to neobvyklá věc. My v těch prvních hodinách to budeme postupně spouštět." řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

 

 

"V průběhu dnešní noci jsme začali systém překlápět do finální podoby. Během dnešního dne bude plně funkční." řekl Jan Paroubek, pověřený řízením společnosti CENDIS.

 

"Výhodou této elektronické dálničních známky je, že ve chvíli, kdy známka nenabyla ještě platnosti, můžete si tu platnost odložit." uvedla na tiskové konferenci Lucie Bartáková, ředitelka Sekce pro správu finančních zdrojů.

 

Pokud při kupování známky online s okamžitou platností uděláte chybu v SPZ vašeho vozidla, nejde už nic změnit, ani stornovat. Pokud má ale elektronická dálniční známka odložený začátek platnosti, můžete značku do nabytí platnosti změnit. Při kupování známky na prodejních místech je čas na opravu vyhrazen na dobu 15minut. 

 

 

Zásadní změny se má podle plánů dočkat systém výběru poplatků za využívání dálnic. Příprava celého systému přišla stát na 309 milionů korun.

 

 

Varianty dálničních známek a jejich ceny pro rok 2021 zůstávají stejné tj. roční známka 1 500,- Kč, měsíční 440,- Kč a desetidenní, která vyjde na 310,- Kč. Ročně stát vybere na dálničních známkách přes 5 miliard korun.

 

Celý záznam tiskové konference k Elektronickým dálničním známkám:

 

TN.cz