tisková konference

Vláda zvažuje omezení trasování pacientů. Případů je příliš mnoho

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
7.9. 2020 18:17
Téma:

V pondělí se sešla vláda, aby projednala mimo jiné vývoj epidemiologické situace v Česku. Zabývala se například vládními zásobami roušek, které poputují do volebních místností. Při dalším zhoršení situace premiér slíbil, že důchodci dostanou respirátory. Zvažuje i omezení trasování pacientů, které provádějí hygienické stanice.

Na pondělním jednání vláda rozhodla o přidělení 3,2 milionu kusů roušek z vládních zásob pro potřeby voličů v komunálních a senátních volbách. Roušky budou ve volebních místnostech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) k dispozici všem voličům. Tyto zásoby představují více než dvouměsíční rezervu roušek pro všechna ministerstva.

 

Pokud se situace bude dále zhoršovat, vláda doručí seniorům respirátory prostřednictvím České pošty. "Česká pošta je připravena v řádu dnů distribuovat respirátory ohroženým skupinám obyvatel, pokud o tom na návrh odborníků rozhodne vláda," uvedl Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) upresnil, že je pošta dokáže dodat do tří dnů.

 

"Respirátorů typu FFP2 má stát dostatek," dodal Babiš. Vláda řešila i Kurzarbeit, neboť na konci října končí program Antivirus. Podrobnosti projedná ve středu, kdy proběhne mimořádné zasedání vlády.

 

 

"Kurzarbeit nahradí program Antivirus. Zatím jsme se dohodli na tom, jaká bude participace státu, zaměstnanců a zaměstnavatele. Zaměstnavatel ponese tíhu sociálního a zdravotního pojištění, stát zaplatí čistou mzdu a zaměstnanec ponese tíhu toho, že nedostane 100 procent," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

 

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje i variantu, kdy hygienické stanice nebudou trasovat bezpříznakové pacienty s Covid-19, protože na to nejsou kapacity. Zatím se jedná pouze o úvahu, rozhodnutí by mělo podle Babiše padnout do pátku.

 

Nová ohniska nemoci se objevují v domovech pro seniory. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

Související témata:
TN.cz