řecko a turecko

Zkáza v Turecku a Řecku: Počet obětí zemětřesení přesáhl dvě desítky

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
31.10. 2020 7:15
Téma:

Počet mrtvých po silném zemětřesení v Egejském moři se vyšplhal nejméně na 26. Není známo, kolik lidí se přesně zranilo, jenom v Turecku jich bylo více než 800. A záchranářské práce stále pokračují, probíhají pátrací akce v 17 budovách, z nichž se několik vlivem otřesů zřítilo.

Páteční zemětřesení v Egejském moři zanechalo v pobřežních oblastech spoušť. Největší škody živelní pohroma napáchala v západním Turecku, kde zemřelo 24 z 26 potvrzených obětí. Další dva lidé přišli o život na řeckém Samosu, kde se na ně zřítila zeď. Podle CNN se jednalo o teenagery - dívku a chlapce.

 

Jenom v Turecku úřady hlásí přes 800 zraněných. Počet obětí a zraněných může ještě narůst, záchranáři totiž stále pátrají po lidech v troskách budov.

 

Pro desítky lidí byla pátrací akce úspěšná, dostali se ze sutin živí. Nadále probíhá prohledávání 17 budov, z nichž se čtyři úplně zřítily. Pouze v Turecku zemětřesení zničilo nejméně dvacet budov.

 

 

V pátek bylo zaznamenáno až 196 otřesů, přičemž přes dvě desítky z nich dosáhly síly přes 4,0 stupně Richterovy škály. Kromě poničení budov byla následkem i malá tsunami, jak přívalovou vlnu nazvaly místní úřady.

 

"Všichni jsou klidní, ale jsme v šoku a také zvědaví, co se stane, jestli přijde druhá vlna tsunami nebo ne," popsala situaci v tureckém městě Siğacik novinářka a majitelka penzionu Idil Gungorová. Tuto oblast poškodila více voda než otřesy. Její penzion byl zaplavený a jak uvedla, plavou v něm nyní ryby.

 

 

Podle Americké geologické služby dosáhlo zemětřesení síly 7,0 stupně Richterovy škály, turecké úřady uvedly hodnotu 6,6. Přestože je mezi Řeckem a Tureckem politické napětí, obě země si vyjádřily soustrast a solidaritu.

 

"Ať už jsou rozdíly mezi námi jakékoliv, v takových případech musí naši občané držet spolu," prohlásil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. "I Turecko je připravené pomoci Řecku uzdravit jeho rány," odvětil turecký prezident Erdogan.

TN.cz