potraviny na pranýři

Zkažené víno, toxické zelí: Tohle objevila inspekce v obchodech

Nevyhovující potraviny
Zdroj: SZPI
Inspektoři objevili nebezpečné potraviny
Téma:

Potravinářská inspekce (SZPI) během svých kontrol objevila hned několik závadných a nebezpečných potravin. Mezi nimi bylo například silně zoxidované víno nebo zelí s desetinásobně překročeným limitem pesticidů.

Zkažené víno inspektoři objevili ve vietnamském obchodě ve Slavkově u Brna. Víno Sauvignon Blanc od značky J.P. Chenet původem z Francie bylo silně zoxidované - mělo zakalený a nahnědlý vzhled. Při oxidáze víno chutná po jablkách. 

 

Vadné pekingské zelí původem z Polska inspektoři odhalili při kontrole v Penny Marketu v Dobřanech. "Byl v něm více než desetinásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu fluazifop-P," uvedla SZPI.

 

Nadměrné množství pesticidu odhalili inspektoři i v růžových hroznech z Peru, které také prodával dobřanský Penny Market. V tomto případě byl šestinásobně překročen limit reziduí pesticidu dicrotophosu.

 

GALERIE: Nevyhovující potraviny

1
/
6
Zdroj: SZPI
Nevyhovující potraviny - 1

 

Mezi závadnými potravinami byly i polské čokoládové Ciasteczka Krakowskie, kteřé inspektoři objevili ve vietnamském obchodě v Potůčkách. Pamlsek měl zavádějící informace na obalu, který uváděl stopové množství arašídů. Těch tam ale rozhodně nebylo jen stopové množství. Arašídy jsou jedním z nejsilnějších alergenů.

 

 

Ani chalupářské hovězí maso Delux, které prodávalo Makro v Ostravě, se inspektorům nezamlouvalo. "Výrobek obsahoval méně masa, než bylo uvedeno na obale," napsala inspekce k masné konzervě původem z Evropské unie.

sei TN.cz