vánoce za dveřmi

Zklamání pod stromečkem? Takhle můžete naložit s nevhodným dárkem

Nevhodný vánoční dárek
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 16. 12. 2019
Téma:

Kdo by se netěšil na rozbalování vánočních dárků - ne vždy na nás ale uvnitř čeká milé překvapení. Pokud se nám dárek netrefil do vkusu, nesedí velikost nebo už danou věc doma máme, máme několik možností, co dělat.

U dárků koupených přes internet je postup jednodušší - zpravidla lze zboží vrátit do 14 dnů, a to bez udání důvodu, radí časopis dTest. Existují samozřejmě výjimky, jako jsou třeba potraviny, květiny nebo nosiče digitálního obsahu (CD, DVD), které vrátit nelze.

 

Totéž platí pro zboží s porušeným obalem, které se nevrací z hygienických důvodů - kosmetika, erotické pomůcky nebo zubní kartáčky. Nejpozději do 14 dní od odstoupení od smlouvy musíte prodejci poslat zboží. Stejnou lhůtu má obchod na to, aby vám vrátil peníze.

 

 

Kamenné prodejny nejsou povinny zaručit vrácení zboží. O podmínkách výměny nebo vrácení se tedy musíte informovat vždy na místě. Obchody ale zvlášť v období Vánoc vychází zákazníkům vstříc a umožňují vrácení zboží. Mnohdy dokonce prodlužují dvoutýdenní lhůtu až do poloviny ledna. Po prodejci byste ale měli chtít podmínky v písemné podobě.

 

Pokud jste lhůtu promeškali, můžete nevhodný dárek zkusit prodat na internetu nebo bleších trzích. Po Vánocích bazary a aukce ožívají. Je potřeba si ale dát pozor na podvodníky a neposílat zboží dřív, než obdržíte peníze.

TN.cz