Zápřah pro mozek

Zkouškové začalo, studenti se biflují. Fígle, jak se učit správně!

Téma:

Zkouškové období na vysokých školách je v plném proudu a tak se studenti snaží na poslední chvíli co nejrychleji nabiflovat obrovské množství učiva. Jenže někteří vůbec netuší, jak by se měli správně učit.

Důležité je vytvořit si příjemné a pohodlné studijní prostředí . S pohodlím se to ale nesmí přehánět, na gauči totiž můžete snadno usnout.

 

"Učit se od rána maximálně třeba jednu hodinu. potom si dát nějakou patnáctiminutovou přestávku na protáhnutí, jídlo, vyvětrání. Pak se zase k tomu vrátit a zopakovat si, co jsme se učili doteď a začít se učit další látku," vysvětluje psycholožka Galina Jarolímková.

 

Jedna z nejčastějších chyb studentů je, že věci nechávají na poslední chvíli a mají zmatek v tom, co mají dělat dřív. Takovou chybu asi udělal někdy každý, kdo nakonec opouštěl školu s diplomem. A dělají ji i současní studenti.

 

 

Nejlepším způsobem přípravy je učit se průběžně. Pokud jste to ale nezvládli a vše nechali na poslední chvíli, tak existuje pár tipů, jak se na zkoušku úspěšně připravit

 

Odborníci radí - důležité je mít plán a systém, pomáhá podtrhávání nebo vypisování důležitého, nebo označování problematických pasáží lepícími papírky. Učení ve skupině je zárukou, že vám kamarád složitou látku vysvětlí. Po dlouhém soustředění musí následovat také odpočinek a třeba i odměna.

 

 

Zkouška se dá zvládnout i jinak - můžete ji takzvaně okecat, dá se spoléhat na šťastnou ruku i prubnout rčení, že zkouška je od slova zkusit.

pez, Anežka Vrbicová TN.cz