Thomas Cook

Zkrachovala jedna z největších cestovek světa. V cizině uvízlo 600 tisíc lidí!

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 23.9. 2019 12:45

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook vstoupila do nucené likvidace a ukončila po 178 letech svoji činnost. Firma oznámila bankrot, když se jí nepodařilo sehnat dalších 200 milionů liber na provoz. Krach společnosti postihne 150 tisíc turistů.

Thomas Cook zbankrotoval v neděli večer. V současnosti je s cestovní kanceláří na dovolené kolem 600 tisíc lidí, převážně z Německa, Británie a Skandinávie. Společnost uvedla podle CNN v prohlášení, že "dospěla k závěru, že nemá jinou možnost, než podniknout kroky k okamžité likvidaci."

 

Peter Fankhauser, ředitel firmy, se omluvil zákazníkům, zaměstnancům, dodavatelům a partnerům. "To je pro společnost, která je průkopníkem prázdninových balíčků a umožnila cestování milionům lidí po celém světě, hluboce smutný den," řekl Fankhauser.

 

Konec firmy oznámil i britský úřad pro civilní letectví (CAA): "Thomas Cook přestal fungovat, takže jsou zrušeny všechny lety této společnosti." Úřad už zahájil operaci, během které dopraví domů na 150 000 britských turistů, kteří jsou nyní s cestovní kanceláří na dovolené.

 

 

Thomas Cook jednal s vládou a bankami, u kterých sháněl dalších 200 milionů (5,9 miliardy korun). Už před bankrotem firma uvedla, že pokud peníze nesežene, investoři by pak zřejmě přišli o všechny vložené peníze. Společnost nezachránila ani částka 900 milionů liber, kterou získala minulý měsíc. Věřitelské banky firmě nařídily, aby sehnala dalších 200 milionů liber jako rezervu pro zimní měsíce.

 

Společnost Thomas Cook byla založena v roce 1841 a patří mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě. Jejích služeb využívá asi 19 milionů klientů ročně.
 

Související témata:
TN.cz