Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Doplňovací volby

Zlínsko volí senátora za Františka Čubu. Účast je zatím bídná

František Čuba
Zdroj: TV Nova
František Čuba skončil v Senátu v únoru

Obyvatelé Zlínska si vybírají z devíti kandidátů senátora, který nahradí Františka Čubu. Ten na konci února rezignoval na svou funkci. Doplňovací volby pro páteční den skončily, budou pokračovat zase v sobotu od 8:00. Doprovází je nízká účast.

Ve Zlíně, kde je 74 z celkového počtu 147 okrsků, volilo k 18:00 pouze 6,97 procenta oprávněných voličů, řekl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. Celkovou účast za první den voleb zveřejní magistrát až v sobotu ráno. V největším okrsku ve Vizovicích přišlo do 18:30 volit jen 4,19 procenta lidí, řekla ČTK mluvčí radnice Gabriela Netopilová Sluštíková.

 

"O senátorský mandát se uchází osm mužů a jedna žena. Průměrný věk kandidátů je 56 let," uvedla místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová. Ve volebním okrsku číslo 78, který kromě velké části Zlínska zahrnuje i jižní část okresu Vsetín, se volí v 57 městech a obcích. K volebním urnám může přijít zhruba 108.000 oprávněných voličů.

 

Krátce po otevření volebních místností odvolili například zlínský primátor Miroslav Adámek, který kandiduje za STAN a má podporu ODS, TOP 09 a Soukromníků, zlínský zastupitel Radomír Rafaja z KSČM a daňový poradce Tomáš Goláň usilující o úspěch pod hlavičkou hnutí SENÁTOR 21.

 

Odpoledne a večer odevzdali svůj hlas i další kandidáti - chirurg Radim Jünger (ČSSD), krajská radní Michaela Blahová (KDU-ČSL), předseda SPOZ, lékař a bývalý hejtmanův náměstek Lubomír Nečas a právní a ekonomický poradce a pedagog Karel Nedbálek (Česká suverenita).

 

 

Neurochirurg Michal Filip (ANO) bude hlasovat až v sobotu ráno. Novinář Aleš Fuksa, který kandiduje za Piráty, volit nemůže. Přestože pochází ze Zlína, má trvalé bydliště v Šarovech na Zlínsku, které jsou mimo volební obvod.

 

Zatímco řádné senátní volby se obvykle konají souběžně s krajskými nebo obecními volbami, což většinou přiměje voliče hlasovat v obou, doplňovací senátní volby jsou samostatné. Očekává se proto velmi nízká volební účast. Politolog Karel Kouba ji odhadl na deset až 15 procent. Zmobilizovat voliče podle něj nepomůže ani předvolební kampaň.

 

Jan Outlý z brněnského Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí dnes na twitteru uvedl, že jedna ze stran nezveřejnila, kdo platil jejímu kandidátovi kampaň. "U osmi z nich mohou voliči zvážit i to, kdo hradil kampaň. Jedna strana ale dárce v zákonné lhůtě tři dny před volbami nezveřejnila. To platí stále. Jde o významný parlamentní subjekt," napsal.

 

Podle informací ČTK je daným subjektem hnutí ANO. Pochybilo tím, že nezveřejnilo tabulku dárců pro konkrétního kandidáta v senátních volbách, ale zveřejnilo všechny dárce hnutí v letošním roce. Z nich lze těžko dohledat, kdo chtěl podpořit právě Michala Filipa.

 

 

Pokud senátor nevzejde z prvního kola voleb, uskuteční se kolo druhé. To je naplánováno na 25. a 26. května. Nový senátor bude zvolen jen do konce Čubova šestiletého mandátu, tedy do podzimu 2020.

 

Při posledních senátních volbách v obvodu Zlín porazil Čuba na podzim 2014 ve druhém kole současnou poslankyni a tehdejší končící senátorku Alenu Gajdůškovou z ČSSD. Volební účast tehdy v obvodě dosáhla 20,48 procenta. O týden dřív přišlo k prvnímu kolu senátních voleb, které bylo spojeno i s hlasováním do obecních zastupitelstev, výrazně více lidí, a to 41,96 procenta.

tn.cz / ČTK