koronavirus v česku

Zlínský kraj se dostal z nejhoršího, teď pomáhá ostatním regionům

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Aktualizováno 22:07
4.3. 2021 21:17
Téma:

Dramatickou situaci v nemocnicích, kterou momentálně jen obtížně zvládají na západě Čech nebo v Pardubickém kraji, si už před časem zažili lékaři na Zlínsku. Právě na východ Moravy, kde je v nemocnicích pacientů nejméně, teď transportují třeba z Karlovarska vážně nemocné pacienty s covidem.

Na podzim sanitky převezly ze Zlínského kraje do jiných regionů mnoho pacientů. Situace tu byla kritická, Vsetín ve velkém dezinfikoval centrum, nákaza uzavřela i poutní místo Hostýn. Teď do zdejších nemocnic naopak míří pacienti až ze západu Čech.

 

"Naposledy to bylo ve středu odpoledne, pacient ze Sokolova, z přetíženého Karlovarského kraje," uvedl mluvčí zlínské nemocnice Egon Havrlant. Zlínská nemocnice ve čtvrtek otevřela pátou covidovou jednotku. Lůžek s kyslíkem přibylo dalších třicet.

 

Na východě Moravy je teď prioritou očkování. Menší očkovací centra tak vyrůstají v každé obci s rozšířenou působností. Jedním z míst, kde se ve Zlínském kraji spustí očkování, je zdravotní středisko v Luhačovicích.

 

 

"Máme domluvených 10 lidí z personálu, kteří to budou garantovat," prozradil starosta Luhačovic Marian Ležák. "My se tam pojedeme v nejbližších dnech podívat a zároveň už jim rezervujeme vakcíny," informoval koordinátor očkování pro Zlínský kraj Jiří Lučan.

 

Přibývá i firem, které ve velkém testují zaměstnance. Třeba PILA ve Ptení v Olomouckém kraji. "Každý z lidí je naší závodní lékařkou testován antigenním testem," uvedl předseda představenstva Jan Vařeka. Vedení pily dokonce zvažuje, že by časem tyto prostory rozšířilo o vakcinační centrum.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kateřina Sejková TN.cz