Slovensko

Zločinecké praktiky na Slovensku. Do vazby míří bývalý policejní prezident

Filip Šusta
Filip Šusta
7.12. 2020 22:58
Téma:

Rozplétání údajně zločineckých praktik v nejvyšších patrech slovenské politiky a policie pokračuje. Bývalý policejní prezident Lučanský putuje do vazby. Podle kriminalistů vzal úplatky ve výši 13,5 milionu korun.

Vládní strana Směr pod vedením Roberta Fica měla podle bývalého šéfa kriminálního úřadu před čtyřmi lety nasazené agenty na tehdejšího opozičního poslance Igora Matoviče.

 

"Během tohoto období jsme zpracovali denní rámec Igora Matoviče. Zjistili jsme, kde bydlí, kde se zdržuje, s kým se stýká,“ uvedl bývalý šéf kriminálního úřadu finanční správy Ľudovít Makó.

 

 

Tehdejší ministr vnitra Kaliňák to odmítá. "Já mám svojí práci. Mám toho hodně a tohle je čistý nesmysl,“ vysvětlil Robert Kaliňák.

 

Podle něj v té době nebyl Matovič pro Směr hrozbou. Makó ale tvrdí, že Matovičovy aktivity vládnímu Smeru překážely.

 

"Jde o jasný důkaz toho, že Fico s Pellegrinim se neštítili jakýchkoliv praktik včetně zneužívání orgánů činných v trestném řízení na pronásledování opozičních lídrů. Ze Slovenska tak doslova udělali mafiánský stát,“ uvedlo sdružení OLANO.

 

 

Se sbíráním kompromitujících materiálů souvisela zřejmě také legendární Ficova tiskovka v roce 2016 měsíc před parlamentními volbami. Kdo byl Ficův zdroj se dodnes neví.

 

Policejní špičky měly pod vedením tehdejšího šéfa Tibora Gašpara otevírat také daňové kauzy rodinné firmy exprezidenta Andreje Kisky. Fico s ním měl dlouhodobé názorové neshody a několikrát se dostali do sporu.

Související témata:
jh TN.cz