PODVODNÍCI NA INTERNETU

Zloději dat na internetu se maskují za renomované firmy. Známe obranu

Phishingové podvody
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
29.1. 2021 5:45
Téma:

Už se vám stalo, že jste mailem dostali zprávu od solidní firmy, přestože k ní nemáte žádný vztah? Nic jste si neobjednali, nekoupili, nečekáte od ní žádnou nabídku snů? Pak buďte ve střehu. Za podobnými maily se z mohou skrývat zloději osobních údajů. Přinášíme několik odporučení, na co si dát pozor, aby důvěřivý člověk nenarazil.

Podvodníci, kteří se na internetu pokoušejí z uživatelů vylákat osobní údaje, aby je mohli zneužívat, mají své oblíbené značky. Používají falešné webové stránky i hlavičkové papíry firem, aby oklamali oslovené "hejly".

 

V posledním čtvrtletí loňského roku to byla hlavně značka Microsoft, kterou si podvodníci vypůjčovali k pishingu nejčastěji (43 % případů).

 

Název phishing, jak tomuto podvodu odborníci říkají, je odvozen od rybolovu. Podvodník také vlastně rozesíláním podvodných e-mailů nahazuje udičky a doufá, že se nějaký ten důvěřivec (rybka) chytí. A přes internet poskytne podvodníkovi to, co chce – nejčastěji přístupová hesla.

 

 

Výzkumný tým kyberbezpečnostní firmy Check Point Research dále uvádí, že druhou příčku mezi firmami, za které se podvody schovávají, zaujala přepravní společnost DHL (18 %). Následuje ji databáze zájemců o pracovní příležitosti LinkedIn (6 %) a distribuční gigant Amazon (5 %), IKEA (3 %) a Google (2 %).

 

"Znovu varujeme uživatele, buďte opatrní a neotevírejte podezřelé e-maily, přílohy a odkazy,“ uvedl Tomáš Růžička z Check Point Research.

 

Zdůrazňuje, že podvodníci se neustále zdokonalují, kromě věrných kopií webových stránek přesvědčivě napodobují i tzv. URL adresy firem. Podvodné weby často obsahují formuláře určené ke krádeži přihlašovacích údajů i platebních dat.

 

 

V prosinci byla odhalena například vlna škodlivých phishingových e-mailů, které se pokoušely ukrást přihlašovací údaje k účtům Microsoft Office 365. Obsah e-mailu zmiňoval službu eFax a jakmile uživatel klikl na odkaz, byl přesměrován na další dokument. Následně na podvodnou přihlašovací stránku Microsoftu.

 

 

Dalším podvodem byl e-mail údajně od DHL, který měl v předmětu zprávy informaci "Váš balík DHL (k vyzvednutí)". Jeho cílem bylo vylákat z oslovených uživatelů internetu přihlašovací údaje.

 

 

Jak se člověk může před podvodníky chránit? Musí si všímat takových detailů, jako jsou v e-mailech chyby v češtině, špatné oslovení, nezvyklé slovní obraty. Neklikat na přílohy takových e-mailů, ani na odkazy webových adres, začínající jen http:// namísto bezpečnějšího https:// a v neposlední řadě by si měl pravidelně aktualizovat software v mobilu i v počítači.

 

Vývojáři totiž průběžně odstraňují zjištěné chyby a "záplatují" mezery umožňující podvodníkům programy a aplikace zneužívat. "Použití zastaralého softwaru může hackerům umožnit, aby se dostali k vašim osobním informacím," zdůrazňují odborníci.

 

Phishing zneužil před lety i Českou spořitelnu. Podívejte  na reportáž TV Nova: 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz