Krádeže (elektro)kol

Zloději jdou po kolech. Policie rozprášila gang na Českolipsku

Ivan Berka
Ivan Berka
Publikováno 14. 8. 2020
Téma:

S tím, jak v době koronavirových omezení raketově stoupají prodeje kol a elektrokol, rostou i počty krádeží. Kriminalisté v České Lípě dopadli tříčlenný gang, který se podle policie na drahá jízdní kola specializoval. Připravili jsme pro vás také pár tipů, jak o kolo nepřijít.

Pan Kotlovský je jedním z mála šťastlivců, kterému se jeho ukradený celokarbonový krasavec za 85 000 korun vrátil. "Já jsem byl už s tím kolem rozloučenej," přiznal reportérům TV Nova.

 

Kolo spolu s dalšími čtyřmi ukradla trojice pachatelů. Měli je v bytě, a ještě je nestihli přeprodat. "Nechtěl otevřít, tak jsme museli vstoupit do obydlí násilím," popsal jeden z českolipských kriminalistů.

 

 

Většina ukradených kol ale zmizí a už se nenajdou. Existují vychytávky, jak tomu zabránit. Základem je zámek. Pak jsou i důmyslnější způsoby ochrany. Třeba umělá DNA.

 

"Na to kolo se speciálním štětečkem nanese mikrolátka, asi na 5 míst. Ani majitel neví, kde přesně to je. Každé kolo má svůj jedinečný znak," řekla Kristýna Kňákal – Brožová, mluvčí města Česká Lípa. Město lidem označí syntetickou DNA na 200 kol a 50 invalidních vozíků.

 

 

Začnou příští týden a je to zdarma. Celá procedura trvá jen chvíli. "I s vyplněním dokladů kolem 20 minut. Je o to hodně veliký zájem," tvrdí policejní preventistka Eva Sadílková.

 

Dobrá je i ochrana sérií kódů viditelných jen pod UV zářením. "Kolo se poznačí neviditelným nátěrem a mikrotečkami. Kolo je vedené v databázi Interpolu. Už se podle toho našlo několik kol," popsal liberecký prodejce kol Lukáš Kerda.

 

 

Například kola ukradená ve Špindlerově Mlýně objevili polští policisté v tamní půjčovně kol. Kriminalisté mají ale nejraději aktivní ochranu GPS modulem. "Sledovací zařízení, které je ovládáno skrze mobilní aplikaci," popsal funkci modulu Jakub Antoš, prodejce kol z Jablonce nad Nisou.

 

Pohyb zaparkovaného kola majiteli oznámí telefon alarmem. A pak je možné sledovat jeho pohyb na mapách. GPS modul je před zraky lidí dobře skrytý. Experti doporučují kombinaci několika ochran.

kvo TN.cz