Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 5. 2018
krádeží přibývá

Pozor na letní lupiče! Šplhají do oken, majitele okrádají i ve spánku

Zdroj: TV Nova

Kriminalisté řeší první letošní případy, kdy se zloději v noci vloupají do otevřených oken domů nebo bytů. V Litvínově takto lupiči vykradli čtyři byty. Přes balkóny se vyšplhali i do vyšších pater. V jednom z bytů dokonce majitelé během krádeže spali.

Neobvykle teplé počasí se projevuje i v noci. Mnoho lidí tak začalo opět spát u otevřeného okna. A toho využívají zloději. V Litvínově už takto vykradli čtyři byty. "Muž měl do bytu vniknout přes okna, kdy překonal takzvané ventilačky, byty prohledal a následně měl z bytů odcizit výrobky spotřební elektroniky," řekla mluvčí policie Ludmila Světláková.

 

Zloději ukradli věci za více než 130 tisíc korun. Podle policie je rizikové nechat okno otevřené i jen na takzvanou ventilaci. "S rodinou jsme spali v prvním patře. Do přízemí přes otevřené okno na větračku vnikl neznámý pachatel. Zjistili jsme to až ráno," řekl majitel vykradeného domu Zdeněk T.

 

Nejčastěji si zloději vybírají okna v přízemí. Neodradí je ale ani když musejí vyšplhat do vyšších pater přes balkóny. Z bytů kradou peníze, šperky a drobné věci, které se dají snadno prodat.

 

 

Otevřené okno může přijít hodně draho. Pokud vás vykradou a okna nebyla zavřená, pojišťovna vám neproplatí ani korunu. "Pachatel tak nepřekoná překážku, takže to není charakterizováno jako vloupání. V takovém případě dojde k odmítnutí vyplacení pojistky," uvádí pojišťovací agentka Vladimíra Marešová.

 

Ročně se v Česku vykrade přes 6 tisíc bytů. Nejčastěji během července a srpna. Nejvíc případů je v Praze a Středočeském kraji, nejméně pak na Karlovarsku a Pardubicku.

Martin Kočárek, jva TN.cz