krádeží přibývá

Zloději se více zaměřují na jízdní kola, je jich totiž nedostatek

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
Aktualizováno 20:48
4.5. 2021 13:28
Téma:

Jizdní kola jsou nedostatkovým zbožím a přibývá jejich krádeží. Zloději se zaměřují i na obchody s luxusními elektrokoly za desítky tisíc korun. Už loni se zvýšily škody za krádeže kol o téměř třicet milionů. Letos pojišťovny očekávají další nárůst.

Stačí nechat kolo chvíli bez dozoru a můžete o něj nadobro přijít. Několik minut v obchodě a muž z Českých Budějovic přišel o elektrokolo za sto tisíc korun. Právě takových krádeží teď přibývá.

 

"V posledních měsících si pachatelé vybírají kola, která se dají dobře prodat. Takže už se nezabývají nějakými jízdními koly, která jsou opřená o domy, sloupy a podobně, ale opravdu si vybírají kola, která mají určitou hodnotu," popsal mluvčí policie Milan Bajcura.

 

Loni policisté řešili 5 258 krádeží kol, to je o 150 více než předloni. Stoupla i hodnota kradených kol, v průměru o 5500. Nová kola jsou nedostatkové zboží a zloději to využívají.

 

"Předpokládáme, že se toto do množství krádeží promítne v druhé polovině roku a během toho příštího," sdělil mluvčí pojišťovny Generali Jan Marek.

 

I kolo uskladněné ve sklepní kóji by mělo být dobře zabezpečené. Nespoléhejte pouze na visací zámek.

 

 

Kola se dají pojistit v rámci domácnosti i samostatně. V případě krádeže může pojišťovna vyplatit až 75 tisíc korun. Elektrokolo je dobré vybavit GPS lokátorem. "Dá se napojit na tu interní baterii, s kterou potom vydrží bez nabíjení i několik měsíců," vysvětlil majitel obchodu Vladimír Dupkanič.

 

Z jeho obchodu zmizela tři luxusní kola za více než 400 tisíc. "Vesměs šlo o malosériové až raritní věci," doplnil Dupkanič.

 

Další krádež kol za půl milionu zaznamenala kamera ve Strakonicích. Kola nejspíš skončí na černém trhu mimo Evropskou unii.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
tn.cz / TV Nova