Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 11. 2017
výsledky studie

"Zlomené srdce" způsobuje lidem stejné poškození jako infarkt

Pláč
Zdroj: Thinkstockphotos
Zlomené srdce můžeme mít po rozchodu nebo třeba po úmrtí blízké osoby - ilustrační foto

Silný emocionální stres může způsobit vašemu srdci stejné škody jako infarkt. Potvrzují to nejnovější britské studie z Univesity v Aberdeenu. Tzv. syndrom zlomeného srdce může srdeční sval poškodit natrvalo. Podle britské Nadace srdce na takové poškození navíc neexistuje lék.

Žal, způsobený například úmrtím milované osoby ale také třeba rozchodem, vede často k silnému stresu, který oslabuje srdce. Až do teď lékaři předpokládali, že se jedná o poškození dočasné. Poslední výzkumy však dokázaly, že se jedná o poškození trvalé, které se nápadně podobá infarktu.

 

Studie zkoumala 37 pacientů s tímto syndromem po dobu dvou let. Pacienti trpěli nadměrnou únavou a nemohli dělat žádnou fyzickou aktivitu. Takoví pacienti by měli brát stejné léky jako ti, kteří utrpěli infarkt.

 

"Syndrom zlomeného srdce je rozšířen mnohem více, než jsme si mysleli," uvedla doktorka Dana Dawsonová na vědeckém zasedání americké Heart Association v Kalifornii. Podle Dawsonové syndromem trpí více ženy než muži.

 

Profesor Jeremy Pearson, lékařský ředitel, uvedl, že tento syndrom může zasáhnout i jinak úplně zdravého člověka. "Nové studie dokazují, že má syndrom dlouhodobé následky. V případě, že se pacienti neléčí, může dojít i k selhání srdce," vysvětlil.

 

 

Silný stres způsobuje, že srdce zůstane tzv. omráčené. To vede ke změně tvaru levé komory. Taková deformace srdce byla poprvé zaznamenána v devadesátých letech v Japonsku. Odtud také pochází druhý název syndromu, takotsubo. Vědci se snaží porozumět, jak přesně syndrom vzniká a proč jím jsou někteří lidé ovlivněni a jiní nikoliv.

kik TN.cz