Volby se blíží

Zlomí koronavirus Trumpovi vaz? Jeho volební preference klesají

Donald Trump
Zdroj: Profimedia
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 12. 4. 2020
Téma:

Přes půl milionu nakažených a více než 21 tisíc mrtvých v zemi nenechává americké občany chladnými. Jenže americký prezident Donald Trump mluví více o nastartování ekonomiky, než o lidských životech. A to se veřejnosti moc nelíbí.

Mimořádná opatření a omezení, ke kterým vlády jednotlivých států sahají, mají za úkol v prvé řadě chránit lidské životy a eliminovat ztráty. I za cenu velkých ekonomických dopadů, ze kterých se budeme vzpamatovávat zřejmě dlouhé roky.

 

Jenže americký prezident stále častěji hovoří spíše o nutnosti nastartovat ekonomiku a některá platná omezení chce začít rozvolňovat. V sobotu například prohlásil, že by již rád nechal otevřít zavřené obchody.

 

K tématu koronaviru se Trump vyjadřuje velmi často, některé jeho bonmoty mu ale spíše škodí. Nedávno například nazval koronavirus „geniálním nepřítelem“ s mimořádnou silou. „Antibiotika dříve vyřešila každičký problém, ale tento virus je už tak chytrý, že na něj antibiotika nezabírají,“ prohlásil veřejně. Jenže antibiotika se užívají k léčbě bakteriálních infekcí, na viry nikdy nezabírala. Prezidentovi poradci tak často jen zoufale lomí rukama a snaží se Trumpa mírnit. Jeho popularita totiž nebezpečně klesá.

 

Ostře se Trump vyslovil také proti Světové zdravotnické organizaci (WHO). Podívejte se na reportáž:

 

 

Podle nejnovějších volebních průzkumů by dokonce ve volbách ani nemusel uspět. Dle průzkumu CNN by 53 % voličů vidělo v čele své země raději demokratického kandidáta Joea Bidena, má o 11 % více preferenčních hlasů než současný prezident.

 

New York Post zase zveřejnil údaje z pátečního průzkumu, podle kterých 56 % voličů nesouhlasí se současnými výkony svého prezidenta. Také průzkum veřejného mínění v RealClear pozoruje od vypuknutí epidemie v zemi klesající tendenci jeho preferencí.

 

 

Američanům se nelze divit, zažívají časy tak těžké, jako už dlouho ne. Občané se potýkají nejen s faktem, že jsou v počtech nakažených globální jedničkou, ale také se špatně zásobenými obchody, krachujícími podniky či narůstající nezaměstnaností. To je okamžik, kdy každý národ cítí potřebu stmelit se pod silným vůdcem – tuto roli ale Trump v očích mnoha nesehrává.

TN.cz