epidemie

Žloutenka už vtrhla i do škol! Děti můžete jednoduše ochránit

Téma:

Lidí nakažených žloutenkou na jižní Moravě stále přibývá. Týdně jde zhruba o dvacet pacientů. Mezi nemocnými je i žák základní školy v Brně-Líšni. Chlapec skončil v nemocnici a jeho spolužáci z osmé třídy se musí ve škole podrobit řadě omezení, která vyplývají z povinné karantény.

Spolužáci nemocného chlapce mají teď zvláštní režim. Do školy chodí později než ostatní. "Obědvají v jinou dobu než ostatní, mají vyhrazený stůl, který se jim dezinfikuje. Dezinfikují se i příbory, tácy či talíře.

 

Mnohem častěji se také dezinfikuje učebna osmé třídy i celá škola. Spolužáci chlapce, který teď leží v nemocnici, se také nemohou stěhovat na výuku do odborných učeben.

 

O přestávkách jsou zavření ve třídě a na vyhrazený záchod chodí až v průběhu vyučování. V této karanténě budou padesát dnů. Pokud se tedy na škole neobjeví další případ žloutenky. Zmíněný režim budou mít do 4. listopadu.

 

Celkem přitom hygienici na jižní Moravě evidují už kolem 260 nemocných, nejvíc zasažené je Brno. Jde o největší epidemii žloutenky typu A za posledních dvacet let. "Je to skoro desetinásobek množství, které jsme v posledních letech běžně mívali," řekla hygienička Renata Ciupek.

 

 

Podle přednosty kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petra Husy je extrémní situace dána tím, že většina populace neprodělala v minulosti žloutenku typu A a nemá protilátky.

 

Jak chránit děti proti žloutence:

Základem je důsledné dodržování hygienických návyků. Před jídlem a po použití WC si vždy myjte ruce teplou vodou. To samé platí po návratu z venkovního prostředí. Snažte se u dětí zamezit tomu, aby se dělily o jednu lahev či ukusovaly z jedné svačiny. Pití z plechovky přelévejte do sklenic či použijte brčko a nikdy neotírejte hrdlo lahve rukou.

 

 

Pokud si chcete být jistí, že jste neponechali nic náhodě, přibalte školákům do aktovek balení dezinfekčního prostředku (prodává se například ve formě gelu) či jednorázové desinfekční ubrousky. Další tipy si přečtěte ZDE.

mom TN.cz