OKAMŽITÉ VYŠETŘENÍ

Zmatky s rychlotesty! Za nepřesné výsledky mohlo nevhodné použití

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 23. 3. 2020
Téma:

Šest ze sedmi rychlotestů, které o víkendu zdravotníci použili k vyšetření na severu Moravy, správně neodhalilo nemoc Covid-19. Většina z pacientů byla podle nich na koronavirus sice pozitivní, ale až druhým vyšetřením se ukázalo, že tomu tak není. Testy totiž odhalují jen protilátky v těle.

V ostravské nemocnici zdravotníci zjistili, že spolehlivost testů připomíná nevyzpytatelnou ruskou ruletu. V diagnóze se na počátku nemoci prakticky netrefily vůbec.


Jen jediný výsledek ze sedmi vyšel podle hygieniků dobře. Pět testů virus předpovídalo, ale nakonec se v krvi neprokázal. "Na druhou stranu test, který nám vyšel negativní, vyšel potom v laboratoři silně pozitivní," řekla Pavla Svrčinová z ostravské hygienické stanice.


Do čínské zásilky, která na kbelské letiště dorazila vojenským speciálem, úřady vkládaly naděje. Na palubě bylo 150 tisíc testů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) si od nich sliboval, že onemocnění odhalí hned.

 

 

K analýze poslouží jediná kapka krve. Jenže tohle zařízení v biologickém materiálu virus nehledá. "Tyto rychlé testy slouží k průkazu protilátek," vysvětlila primářka Oddělení klinické mikrobiologie Nemocnice Pardubického kraje Eva Zálabská.


Protilátky se přitom na začátku onemocnění v těle ještě neobjeví. "Pokud někdo ten test nasadil na původní screening pacientů, tak je logické, že to fungovat nemohlo," prohlásil ministr vnitra Jan Hamaček (ČSSD).


Zdravotníci použili v ostravské nemocnici rychlotesty poprvé, a jelikož si chtěli jejich účinnost ověřit, vzorky vyšetřili i druhou metodou. Analýza stěru z krku naopak ve vzorku virus spolehlivě najde. Na výsledky se ale čeká řadu hodin. Rychlotesty tedy hygienici nasadí později, zhruba po dvou týdnech, kdy by lidé končili pobyt v karanténě.
 

Související témata:
rod TN.cz