Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zimní čas

Nespavost, deprese, bolesti! Jak se vypořádat se změnou času?

Změna letního času na zimní
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Jak se vypořádat se změnou času?

V noci ze soboty na neděli přejde Česko z letního času na zimní. Znamená to, že si posuneme ručičky o hodinu zpět. Na mnohé ale změna času působí hodně negativně.

V České republice měníme čas dvakrát ročně - v březnu a v říjnu. A nutno říct, že změna, která nás čeká o víkendu, je ta sympatičtější. Znamená totiž, že si ráno o hodinku přispíme. Jenže jakékoli narušení pravidelného rytmu může mít na člověka neblahé účinky.

 

Změna času může nejen u citlivějších jedinců vyvolat bolesti hlavy, nespavost a dokonce i deprese. Negativně se podepisuje také na soustředěnosti, výkonnosti a efektivitě práce. Nejhůře dopadá na děti, staré lidi, ale také domácí mazlíčky.

 

Jak se se změnou času vypořádat

Při přechodu na zimní čas nehrozí tak velké nebezpečí, že byste ráno zaspali, spíš vám bude večer hodina chybět. Nesnažte se ale za každou cenu vydržet vzhůru do jedenácti, jako jste byli zvyklí, klidně si jděte lehnout o chvilku dřív. Od věci není dát si šlofíka také po obědě, pokud vám to povinnosti dovolí.

 

 

Na změnu si lidé obvykle zvykají téměř celý týden a jen málokdo ji nepocítí. U některých se vliv posunu projeví hned, u jiných s několikadenním zpožděním. Podle odborníků je v tomto období extrémně důležité dodržovat pravidelný režim. Snažte se chodit spát i vstávat přibližně ve stejnou hodinu, pravidelnost dodržujte také při stravování.

 

Vyvarujte se těžkým jídlům, přejídání, alkoholu, ale také drastickým dietám. Zařaďte do svého programu dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, které podporují kvalitní spánek.
 

S dětmi je to horší

Zatímco dospělí se těší, že si budou moci ráno hodinku přispat, dětem změnu času tak jednoduše nevysvětlíte. Budou prostě vstávat pořád stejně - jenže místo šesti to ze dne na den bude v pět.

 

 

Ratolestem také trvá daleko delší dobu, než se s posunem sžijí, a to klidně i měsíc! Řešením je dávat je spát každý den o chvilku později.

mom TN.cz