co bude jinak?

Změna daní, prominuté pojistné. Tyto zákony prezident podepsal! PŘEHLED

Miloš Zeman ve Střepinách
Zdroj: TV Nova
Prezident Miloš Zeman (ilustrační snímek)
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 19. 6. 2020
Téma:

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal tři nové zákony, které souvisejí s epidemií koronaviru a jejími ekonomickými následky. Díky nim se změní některé daňové zákony, malým podnikům bude prominuto pojistné a poskytovatelé zdravotních služeb budou mít nárok na kompenzaci.

Daňové zákony

Jeden ze zákonů, které prezident v pátek podepsal, mění některé daňové zákony v souvislosti s epidemií koronaviru, zahrnující např. daň z nemovitostí, silniční daň nebo spotřební daně. Cílem je zmírnění dopadu epidemie na ekonomiku České republiky - zákon rozšiřuje podmínky pro osvobození od daní či umožňuje jejich snížení.

 

Například pro daň z nemovitosti až doposud platilo, že se od ní lze osvobodit pouze v případě živelní pohromy, nyní je to ale možné i v případě propuknutí pandemie, válečného stavu, omezeními vyplývajícími z nouzového stavu, stavu ohrožení státu či průmyslovými haváriemi.

 

Prominutí pojistného

Podepsán byl v pátek rovněž zákon o prominutí pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. I v tomto případě se jedná o reakci na koronavirovou epidemii a s ní spojená opatření. Cílem zákona je poskytnout kompenzaci menším podninkům, tj. prominout jim pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

 

 

Kompenzace poskytovatelům zdravotních služeb

Prezidentova podpisu se v pátek dočkal i zákon o kompenzacích osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby zohledňujících dopady epidemie koronaviru. "Jeho smyslem je zohlednit výpadek produkce zdravotních služeb způsobený částečně poklesem poptávky (část lidí se bála k lékaři jít), částečně vládními
opatřeními a částečně opatřeními samotných poskytovatelů na ochranu personálu," vysvětlují předkladatelé zákona.

 

Například poskytovatelům akutní lůžkové péče bylo během epidemie nařízeno, aby omezili zdravotní výkony, lázně zase nesměly přijímat přijímat nové pacienti. Náklady ale měli tato zařízení naopak vyšší než normálně kvůli mimořádným hygienickým opatřením.

 

"Aby bylo zajištěno, že se poskytovatelé zdravotních služeb v důsledku epidemie nedostanou do ekonomických problémů, které by vážně ohrožovaly jejich další existenci a tím i dostatečnou dostupnost zdravotních služeb pro obyvatele České republiky, je nutné stanovit pravidla pro kompenzaci nákladů a výpadků jejich příjmů," stojí v důvodové zprávě.

Související témata:
TN.cz