Dotkne se to 100 000 lidí

Změna na železnici! Ministerstvo chce nové podmínky pro režijky

Téma:

Ministerstvo dopravy chystá výrazné změny v podmínkách režijních jízdenek, které v České republice využívá přes 100 tisíc lidí. Ministerstvo chce režijky na vlaky zdražit a také zrušit jejich platnost na nejvytíženější trati.

Za režijní jízdenky dnes zaměstnanci Českých drah, Správy železniční dopravní cesty, dalších organizací a jejich rodinní příslušníci zaplatí ročně 1 000 korun,důchodci a děti pak polovinu.

 

Ministerstvo v dopise, který odborovým organizacím rozeslalo a který zveřejnil web zdopravy.cz, navrhuje zdražit režijní jízdenky pro zaměstnance o sto korun. Jejich rodinní příslušníci by za neomezené cestování vlakem ročně zaplatili 1 500 a důchodci 750 korun.

 

Nově by ale přestaly platit v některých vlacích. Lístky by si zaměstnanci dráhy museli kupovat do expresů mezi Prahou a Ostravou, které České dráhy provozují na své obchodní riziko a na lanovku na Ještěd. Režijkáři by také museli platit za přepravu kol.

 

 

České dráhy se cítí poškozeny tím, že musí zdarma vozit zaměstnance SŽDC a jejich rodinné příslušníky, od státu proto požadují milionové kompenzace.

 

Letos vyprší dohoda mezi Českými drahami, odboráři a ministerstvem dopravy uzavřená v roce 2015. Odboráři návrh, který jim ministerstvo zaslalo, proberou příští týden s ministrem dopravy Danem Ťokem. Už ale naznačili, že nové podmínky jsou pro ně nepřijatelné.

vbo TN.cz