Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Změny ve vládě

Změna v čele vlády? "Nemusím být premiér," připustil Babiš

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek připustil, že v příští vládě nemusí být premiérem. Přitom právě on v této funkci představoval pro většinu politických stran překážku pro udělení důvěry jeho kabinetu. Reakce politiků byly zatím spíše vlažné. Podle některých by ale jeho odchod z funkce premiéra mohl usnadnit další vyjednávání o vládě.

"Není cíl, abych byl za každou cenu premiérem, není to o mě," překvapil ve čtvrtek Andrej Babiš a rozvířil tím politickou scénu. Pro mnohé strany to byl totiž právě on, kdo představoval překážku při hlasování o důvěře jeho kabinetu.

 

"Pokud by se hnutí ANO k tomuto kroku odhodlalo, a oficiálně by byl sestavením vlády pověřen někdo jiný, tak by to určitě pro mnohé politické strany otevíralo cestu," připouští předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

 

Babiš řekl, že to bude řešit s hnutím ANO v pondělí. Během dne mu prý už přišla řada zpráv, aby zůstal. "Kolegové mi psali, že to odmítají, že s tím nesouhlasí, já to s nimi chci ještě probrat," řekl Babiš.

 

Jako o případném premiérovi se mluví o místopředsedovi hnutí ANO Richardu Brabcovi. Zaznívají prý i další jména. "Padalo moje jméno, padala další jména, ale v této chvíli se tím vůbec nějak nezabýváme," řekl vicepremiér Richard Brabec.

 

 

Mnohým stranám ale nevadí jen Andreje Babiše, ale třeba i obsazení některých ministerstev. Třeba podle předsedy hnutí Tomia Okamury má SPD problém s ministryní Karlou Šlechtovou. "Není odbornice na obranu. Spíš to zavání jakousi politickou trafikou," řekl TV Nova Okamura. Při jednání o důvěře vládě navíc Okamura uvedl, že Šlechtová je proti hnutí nepřijatelná, protože se o SPD vyjadřovala hanlivě.

 

"Pan Stropnický, ačkoliv byl definován jako dobrý ministr, tak byl prakticky odejit ze svého rezortu," připomíná šéf Pirátů Ivan Bartoš.

 

 

Otázka je, jak teď chce Andrej Babiš druhou vládu sestavovat. Sám by měl nejraději menšinovou vládu. "Já na to fakt neumím odpovědět. Samozřejmě jsme si vědomi, že je potřeba mít tu koaliční vládu," připouští Babiš.

 

Koalici by mohl utvořit s ODS nebo s ČSSD a KDU-ČSL. Podle Babiše prý stále platí, že hnutí ANO nepůjde do vlády s hnutím SPD a komunisty.
 

vbo, Lucie Heřmanská TN.cz