co nás čeká

ZMĚNY OD PROSINCE: Dražší jízdenky i bič na nepoctivé řidiče

Téma:

Nové jízdní řády, změny v měření emisí i nový způsob výplaty dávek - nejen tyto změny na nás čekají v prosinci. Kromě toho se blíží Vánoce, což znamená nejen velkolepé přípravy, ale i obchody, které budou muset zavřít.

Nové jízdní řády ČD a zdražování

Od neděle 10. prosince mění České dráhy jízdní řády. Plánují zrychlit vlaky především na západě Čech a cestujícím nabídnout modernější a komfortnější vozy. Rychleji se bude cestovat také na jižní Moravě.

 

"Nové expresy zrychlí spojení z Prahy do Plzně, Mariánských Lázní, Chebu a také do Domažlic. V těchto expresech a také v rychlících z Prahy přes Ústí nad Labem do Mostu, Karlových Varů a Chebu se navíc objeví modernější a komfortnější vozy. Zrychlí se také cesty v dalších místech republiky, například mezi Hodonínem a Brnem nebo mezi Brnem a Jihlavou," uvedly České dráhy.

 

Na novinky v regionální železniční dopravě se musejí připravit především na Plzeňsku a Karlovarsku.

 

Změny čekají také vlaky do zahraničí. Vlaků pojede více a někdy se zkrátí čas cesty i o půl hodiny. Nejvíce změn v mezistátní dálkové dopravě se dotkne linky Praha - Mnichov. Počet spojů se zde zvýší ze 4 párů na 7 a cestovní čas se zkrátí až o půl hodiny.

 

Spolu se změnou jízdních řádů upraví České dráhy také ceny, které se zvýší o 2 %, což odpovídá letošní míře inflace. Pro cestující, kteří vlakem ujedou maximálně 34 kilometrů, to znamená zdražení zhruba o korunu. Na vzdálenost mezi 35 a 73 km to pak znamená zvýšení o 1 až 2 korun. A například na vzdálenost 150 km se cesta prodraží o 5 korun.

 

 

Změny v městské hromadné dopravě

Od 10. prosince se na řadě míst mění jízdní řády městské hromadné dopravy i regionálních spojů. Města tak reagovala nejen na žádosti cestujících, ale také na upravené jízdní řády vlaků.

 

V Praze například dochází k integraci Byšicka, Všetatska, Kokořínska a Velvarska, ale také změnám v jízdních řádech. Podrobnosti čtěte ZDE. Ostrava rozšiřuje počet zastávek na znamení, změny se dotknou například také Brna (a celého Jihomoravského kraje), České Lípy či Jihlavy. Jestli novinky nejsou i u vás, si zkontrolujte na webu příslušného dopravního podniku.

 

Novinky u RegioJetu

Kromě Českých drah se rozhodl mírně upravit jízdní řády také RegioJet, a to jak na autobusových, tak vlakových linkách. Co se vlaků týče, plánuje RegioJet vypravovat z Prahy do Brna a zpět celkem 9 párů spojů – z čehož 4 páry budou představovat spoje na nové trase Praha – Brno – Břeclav – Vídeň; 3 by měly spojovat Prahu, Brno a Břeclav s Bratislavou a 2 páry by měly jezdit na trase Praha – Brno. Od června 2018 by pak mezi Prahou a Brnem měl začít jezdit desátý pár spojů.

 

Jedenkrát za den bude RegioJet zajíždět také do Opavy. Z Prahy v odpoledních hodinách a v opačném směru v ranních hodinách. Cestujte na lince Opava - Ostrava - Olomouc - Praha. Noční vlaky 1021/1020 Praha – Košice budou od prosince pokračovat až do Humenného.

 

Na podrobné změny v autobusové dopravě RegioJetu se podívejte ZDE.

 

Konec podvodů s měřením emisí

Stanice pro měření emisí budou mít od prosince povinnost pořizovat fotodokumentaci měřených vozidel. Snímky budou společně s výsledky měření ukládat do Informačního systému stanice technické kontroly, který on-line komunikuje s ministerstvem dopravy. Stejný systém funguje už od loňského roku na stanicích technických kontrol.

 

Pouze stanice, které se do systému ministerstva dopravy zaregistrují, budou smět vydávat platný protokol o měření emisí. Zdokumentování přítomnosti auta při měření na lince by mělo zabránit podvodům při měření emisí. Nebude se už moci stát, že vozidlo kontrolou prošlo, aniž by ve skutečnosti stanici navštívilo.

 

 

Od prosince už také nebude možné, aby vozidlo, které neprojde měřením na jedné stanici, odjelo "zkoušet štěstí" na jinou. Protokoly měření totiž budou kromě fotografií obsahovat také časy a dobu kontrol. Záznamy v systému navíc nebude možné přepisovat.

 

Mechanici na emisích budou stejně jako na STK dokumentovat pohled na vozidlo zepředu i zezadu, výrobní štítek, tachometr a VIN kód. Snímky poslouží i jako další zdroj kontroly počtu najetých kilometrů.

 

Začínají se prodávat dálniční známky

Ode dneška si můžete koupit roční dálniční známku na rok 2018. Platí od 1. prosince 2017 do 31. ledna 2019 a letos má žlutou barvu. Zaplatíte za ni 1500 korun. Ústřední automotoklub kromě českých dálničních známek už nyní prodává také známky rakouské a švýcarské.

 

Alkohol a cigarety si za dávky už nekoupíte

Stát se rozhodl zatočit s těmi, kteří zneužívají příspěvky na živobytí. Místo peněz budou dostávat část přídavku ve formě poukázek na nákup potravin či drogérie. Novinka platí pro ty, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku.

 

Příjemci příspěvku na živobytí dostanou část dávky vyplacenou ve formě poukázek na nákup potravin, drogistického a dalšího základního zboží. Poukázky nebude možné využít k nákupu alkoholu ani tabákových výrobků. Podrobnosti čtěte ZDE.

 

 

Mění se termín výplaty důchodů

Nadcházející vánoční svátky změní některým lidem termín výplaty důchodu, a to hned dvakrát. Štědrý den, tj. 24. prosinec, připadá na neděli, takže důchody, které mají být vyplaceny tento den, budou vyplaceny v pátek 22. prosince. Důchody s termínem výplaty 22. prosince, vyplatí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) o den dříve, tj. ve čtvrtek 21. prosince.

 

Změna nastane také v novém roce. Klienti ČSSZ, kteří mají výplatu důchodu bezhotovostně na své účty vždy 2. den v měsíci, budou mít lednovou výplatu připsanou na svých účtech výjimečně ve středu 3. ledna 2018.

 

Začíná advent i prodej vánočních stromků

Advent letos začíná téměř o týden později než v loňském roce. První svíčku na adventním věnci tak zapálíme až v neděli 3. prosince. Spolu s ním začíná i prodej vánočních stromků. Před většinou obchodních domů odstartoval prodej stromků už během dneška, před Kauflandem ale prodeje začnou až ve středu 6. prosince, u některých Albertů pak až před příštím víkendem. Na většině míst potrvají až do Štědrého dne.

 

 

Řada obchodů na Vánoce zavře

Připravte se na to, že zákon o Vánocích omezuje otevírací dobu v obchodech. Ty smějí mít otevřeno na Štědry den pouze do 12 hodin, 25. a 26. prosince pak musejí zavřít úplně. Některé řetězce ale už teď avizovaly, že ani 24. prosince neotevřou. Jedná se například o Penny Market nebo COOP. Kde si nakoupíte i o Vánocích, si přečtěte ZDE

 

 

Boubín se znovu otevírá veřejnosti

Od prosince budou v národní přírodní rezervaci Boubín zpřístupněny některé dosud uzavřené turistické trasy a lesní cesty. Podnik Lesy ČR je prokácel a připravil pro turisty. Není tak ohrožen ani tradiční prosincový pochod Boubínem. V několika lokalitách ale zákazy vstupu platí dál.

 

Přístupná je turistická stezka směrem od Kubovy Huti k rozcestníku Boubínská cesta-sever, kde se nastupuje na schody. Dále je schůdný také úsek od rozcestníku Boubínská cesta-sever na vrchol Boubína s výjimkou odbočky k Johnovu kameni a dále až na rozcestí Na Křížkách. Vstup je povolen také od rozcestníku Boubínská cesta–sever k rozcestníku Na Křížkách po severní Boubínské cestě dostupné z přístupových cest od Včelné po žluté turistické značce od Veselky po červené turistické značce a po Javoří cestě od Kubrn po červené turistické značce.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Chcete prodloužit životnost motoru vašeho auta? Vyhněte se této zásadní chybě, kterou možná děláte!

Policisty štvala auta, která parkovala na chodníku. Místo rozdávání pokut vymysleli dokonalý plán!

Přípravy na Vánoce: Na co nezapomenout

mom TN.cz