Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Přehled

Změny od prosince: Nové jízdní řády vlaků i jiné značení piva!

Změny od prosince 2018
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj

Poslední kalendářní měsíc letošního roku je tu. Kromě adventu a Vánoc s sebou přináší i několik důležitých změn. Mimo jiné nová pravidla při uzavírání pojistek nebo nové jízdní řády na železnici.

1. Nové značení piva

 

Pivaři, pozor! Váš oblíbený nápoj bude mít od prosince nové názvy. Třeba svrchně kvašené jedenáctky a dvanáctky budou "plná" piva, pivní speciály o 13 a vícce stupních budou "silná" piva. Podrobné informace najdete v tomto článku.

 

2. Změny jízdních řádů

 

Tradiční prosincovou "událostí" jsou změny v jízdních řádech na železnici. A letošek není žádnou výjimkou. Pokud vlakem pravidelně jezdíte, zapamatujte si datum 9. prosince. Právě od tohoto dne začíná nový jízdní řád pro rok 2019 platit. Přehled změn je k nahlédnutí na stránkách Českých drah.

 

 

3. Nová pravidla pro uzavírání pojištění

 

Od 1. prosince vstupuje v platnost směrnice Evropské unie, která zavádí nová a přísnější pravidla pro "pojišťováky". Ti se nově musejí více vzdělávat a při sjednávání pojistek zájemce mnohem obšírněji informovat. Směrnice se jmenuje Insurance Distribution Directive (IDD). Více například v tomto článku.

 

4. Na co si ještě dát v prosinci pozor?

 

Pokud máte stavební spoření, máte každý rok nárok na státní podporu až do výše dvou tisíc korun. Abyste dosáhli na maximální podporu, musíte do spoření "nalít" nejméně 20 tisíc.


Také počítejte s tím, že hlavně kolem Vánoc a Silvestra bude výrazně omezen nebo přerušen provoz na úřadech. Pokud tedy například potřebujete vyměnit řidičák, nenechávejte to raději na poslední chvíli.

 

 

S Vánocemi také souvisí otevírací doba obchodů. Supermarkety hypermarkety a další velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních mohou mít na Štědrý den otevřeno jen do 12 hodin, 25. a 26. prosince musejí mít zavřeno úplně.

pez TN.cz