Co bude jinak?

Změny od srpna: Konec příspěvků na brýle a platba kartou v metru!

Nina Ortová
Nina Ortová
Aktualizováno 20:49
1.8. 2019 5:55
Téma:

I v klidném letním období se musíme připravit na několik zásadních změn. Od srpna například zdravotní pojišťovny přestanou proplácet klasické příspěvky na brýlová skla i obroučky a jeden ze tří největších operátorů u nás změní způsob účtování za volání. Změny se dočká i pražské metro nebo portál ministerstva práce a sociálních věcí.

1. Zrušení proplácení příspěvků na brýle


Od 1. srpna už nebude možné využívat klasické příspěvky na brýlové obroučky a skla. Slevu přestane poskytovat valná většina pojišťoven. Ušetřené stovky milionů korun mají jít na jiné pomůcky, proplácení bude možné uplatnit jen ve výjimečných případech.

 

"Brýlové obruby budou hrazeny pouze u věkové skupiny do 14 let včetně, u ostatních bude úhrada obrub zrušena. Brýlové čočky budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění v omezených indikacích," sdělila redakci TN.cz v květnu mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

 


2. V pražském metru konečně zaplatíme kartou bezkontaktně


Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) začal 30. července instalovat ve všech stanicích metra bezkontaktní terminály. I tam tedy bude v průběhu srpna postupně možné zaplatit kartou, podobně jako v tramvajích. Celkem má DPP nainstalovat 77 zařízení do konce prázdnin. Tři výjimky tvoří stanice Bořislavka, Petřiny a Nemocnice Motol, kde přístroje přibudou z technických důvodů až v následujících měsících.

 

Na terminálech bude také možné ověřit si platnost dlouhodobých kuponů, které mají cestující nahrané na kartách Lítačka, In Karta nebo na platební kartě. Nové terminály mají stát místo bývalých validátorů a do konce ledna 2020 poběží v testovacím režimu.


3. Vodafone mění způsob účtování za volání i u paušálů


Jeden ze tří největších operátorů v Česku mění způsob účtování za volání. To už sice na jaře provedl u svých předplacených karet, změna se od 26. srpna však dotkne i zákazníků s paušálem. Nově Vodafone nebude účtovat po vteřinách, ale po minutách. Operátor byl sám před několika lety přitom průkopníkem vteřinového účtování, které je k zákazníkům mnohem férovější.

 

 

4. Ministerstvo práce a sociálních věcí sjednotí své portály


Ministerstvo práce a sociálních věcí od 1. srpna ruší svůj roztříštěný portálový systém. Vše bude fungovat pouze na dvou adresách – web.mpsv.cz a web.uradprace.cz. Na těchto adresách najdete veškeré důležité informace například o podpoře v nezaměstnanosti, dávkách a příspěvcích nebo o tom, jak na úřadech práce žádat o zaměstnání a kde je nejbližší pobočka úřadu ve vašem kraji.

 

Jak změny od srpna ovlivní milovníky paddleboardů a dalších turistických atrakcí? A co bude jiné na Facebooku? To se dozvíte na další stránce!

1
2
VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz