přemnožení hadi

Zmijí je tolik, že mám obavy pustit psa, varuje zkušený lesník

Zmije
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
8.8. 2019 5:50
Téma:

Zmijí se objevuje více, navíc i na nečekaných místech. Redakci TN.cz se na základě reportáže o zmijích útocích ozval bývalý lesník s desítkami let zkušeností a podělil se o své znalosti. Podle něj se objevuje tolik zmijí, že má občas obavy o svého volně pobíhajícího psa.

Bohumil Novák byl lesníkem většinu svého života, celých 48 let. Většinou působil v oblasti Hrubého Jeseníku. V oblasti se narodil a také tam vyrůstal. K přírodě má úzký vztah, zajímal se o ni jako profesionál a má ji rád i nyní, když je ve výslužbě.


Nyní žije v Horním Benešově na Bruntálsku, ale dlouho bez přírody nevydrží, z civilizace uniká mezi stromy doprovázený svým psem. Při svých toulkách zmije často potkává.


“Je to tady přezmijované. Je tady tolik zmijí, že se ani ten pejsek nedá pouštět navolno. Hadi se objevují tam, kde bych to vůbec nečekal a kde se dříve neobjevovali, například na zamokřených místech. Viděl jsem je tam a ne jednou. Objevují se také u cest,“ popsal. Jeho psa zmije už jednou kousla.

 


Novák se nikdy o zmije odborně nezajímal, jako lesník a milovník přírody si jich ale všímal. A překvapilo jej prohlášení, že se zmije objevují ve výšce nad 600 metrů nad mořem.

 

Anketa

Potkali jste už letos zmiji?

Hlasovalo 2096 lidí.


“Strašit někoho, že jsou zmije ve vysokých horách, je přehnané. Od šesti set metrů jsem se se zmijí skutečně nikdy nesetkal. V nižších lokalitách se ale objevují hojně. Hlavně když se méně seče nebo sklízí, tak tam mají hodně úkrytů. Navíc mizí predátoři, kteří zmije loví, například ježek,“ vysvětlil. Hadi jsou podle něj odolnější, lze se s nimi setkat i za nižších teplot.


Lidé se prý ale nemají zmijí bát. “Když jde člověk po vyznačené trase a nenašlapuje příliš tiše, zmije ho uslyší a odplazí se pryč. Je ale dobré se dívat pod nohy,“ doporučil bývalý lesák. Také podle něj už kvůli změnám počasí a životního prostředí se nedá spoléhat na stará pravidla.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o útocích zmijí:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz