Zásady na Instagramu

Zmizel vám na síti příspěvek? Pak jste možná porušili jedno z těchto pravidel

Pravidla na sociálních sítích - instagram
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha
30.4. 2020 10:31

Nejen v době krize vyvolané šířením koronaviru tráví lidé na sociálních sítích velké množství času. Někteří sdílí obsah, který může být pro některé skupiny nevhodný i ohrožující, proto je nutné dodržovat zejména zákony a také pravidla jednotlivých sítí. I sociální síť Instagram má své specifické zásady, které je nutné dodržovat, jinak hrozí smazání příspěvku, zablokování účtu a v případě porušení zákona i vyšetřování policií.

Mnoho lidí si rádo během volné chvíle skočí prohlédnout, co nového se objevilo na sociálních sítích, ať už to sdílí přátelé či sportovci, celebrity a další veřejně známé osoby. Sociální sítě dávají lidem také možnost prezentovat svou tvorbu i zážitky ze života.

 

Při sdílení příspěvků je ale třeba dbát zejména zákonů a také pravidel, jinak hrozí uživateli postih. I velmi oblíbená síť Instagram má svá pravidla, která správci sítě koncentrují do několika okruhů, jedním z nich jsou "Zásady komunity", se kterými uživatelé souhlasí při registraci.

 

Společnost shrnula tyto podmínky do několika vět: "Chceme, aby byl Instagram i nadále autentickým a bezpečným místem, kde lidé mohou čerpat inspiraci a vyjadřovat se. Pomozte nám tuto komunitu rozvíjet. Zveřejňujte pouze vlastní fotky a videa a vždy dodržujte příslušné zákony. Respektujte ostatní uživatele Instagramu, nespamujte ani nezveřejňujte nahotu."

 

 

1. Sdílejte jenom fotky a videa, které jste pořídili sami nebo k jejichž sdílení máte oprávnění

Zásady jsou samozřejmě o něco složitější. První část hovoří o duševním vlastnictví, uživatelé by neměli sdílet nic, co nevlastní, cizí materiál ale mohou sdílet s povolením vlastníka. Zkopírované věci z internetu bez souhlasu jsou tedy tabu. Důležité je i autorské právo, pokud například využíváte hudbu jako podklad k videu.

 

2. Zveřejňujte fotky a videa, které jsou vhodné pro různé okruhy uživatelů

Druhý bod ve zkratce postihuje nahotu. Mezi videa a obrázky, které lidé nesmí sdílet, jsou například záběry znázorňující sexuální styk, genitálie a detailní záběry zcela odhaleného pozadí či záběry ženských bradavek. Fotky zjizvení po mastektomii a fotky kojících žen se objevovat můžou. Zakázány nejsou ani obrazy a sochy.

 

Anketa

Byl vám někdy zablokován příspěvek na sociálních sítích?

Hlasovalo 573 lidí.

 

Rodiče velmi často rádi sdílí fotky svých dětí, v některých případech může ale sociální síť zasáhnout a fotky smazat. I když jsou někdy fotky nahých nebo nedostatečně oblečených dětí sdíleny v nejlepší víře, můžou být velmi snadno zneužity.

 

3. Rozvíjejte smysluplné a skutečné interakce

Třetí část zásad se týká spamu. Je nežádoucí umělé shromažďování interakcí, sledujících a sdílení, zveřejňování opakujících se komentářů či opakovaný nežádoucí kontakt za komerčním účelem bez souhlasu. Také využívání falešných recenzí je zakázáno.

 

Instagram nevyžaduje užívání skutečného jména, uživatel ale musí poskytnout přesné a aktuální informace přímo společnosti. Je zakázáno vydávat se za někoho jiného, také se nesmí vytvářet účty, které porušují zásady nebo mají za cíl klamat ostatní.

 

4. Dodržujte zákony

Dodržování zákonů je povinností každého občana, výjimkou není ani chování na sociálních sítích. Jakákoliv podpora terorismu, organizovaného zločinu či nenávistných skupin je zakázána. Dále je zakázáno nabízení sexuálních služeb a nákup či prodej střelných braní, alkoholu a tabákových výrobků mezi soukromými osobami, obchodování s léky a drogami je zakázáno úplně. Ošetřeno je i další regulované zboží a hazardní hry.

 

 

Naprosto nulovou toleranci vyznává sociální sít, když přijde na sdílení sexuálního obsahu a výhrůžky zveřejnění intimních snímků dalších lidí.


5. Respektujte ostatní členy komunity na Instagramu

Zakázány jsou výhrůžky, nenávistné projevy, vydírání a mnoho dalších. Instagram ale povoluje tvrdší diskuzi o lidech, kteří se objevují v médiích nebo mají díky své profesi nebo aktivitě široký okruh sledujících.

 

I přes možnost diskuze ale nebudou tolerovány výzvy k útokům a násilí na základě rasy, etnické příslušnosti, národnosti, pohlaví, genderové identity, sexuální orientace, náboženského přesvědčení, postižení ani zdravotního stavu.

 

6. Udržujte přátelské prostředí tím, že nebudete oslavovat sebepoškozování

Pro mnohé, kteří čelí závažným problémům, jako jsou poruchy potravy příjmu či sebepoškozování, jsou sociální sítě místem, kde mohou o těchto problémech diskutovat. Jakákoliv propagace nebo nabádání k sebepoškozování je nicméně zakázáno a postihováno.

 

7. Při zveřejňování mediálně vděčných událostí postupujte s rozmyslem

Mnoho lidí chce zvýšit povědomí o mediálně vděčných tématech, některé z nich mohou zahrnovat realistické záběry. Je třeba dbát na to, že sociální síť využívají i lidé, pro které může být takový obsah nevhodný, správci sítě mohou odebrat příspěvky zachycující tvrdé, realistické ztvárnění násilí. Obsah ale mohou uživatelé opatřit varováním před realisticky vyobrazeným násilím. Oslava násilí tolerována není.

 

Na sociální síti může nevhodnost příspěvku nahlásit každý. Je možné, že narazíte na obsah, který se vám nelíbí, ale neporušuje zásady ani pravidla sociální sítě. Instagram pak doporučuje přestat osobu sledovat, příspěvky, které se vám u vašich příspěvků nelíbí, můžete mazat.

 

 

"V některých případech můžeme navázat spolupráci s bezpečnostními složkami. Děje se tak třeba tehdy, když máme oprávněné obavy, že existuje riziko fyzické újmy nebo ohrožení veřejné bezpečnosti," upozorňují správci sítě.

 

V tomto případě se jedná o výtah ze "Zásad komunity", sociální síť Instagram ještě vyžaduje dodržování "Podmínek využití" a "Zásad platformy".

TN.cz