Exkluzivní informace

Zmlátili a okradli mnichy v klášteře. Lupiči byli možná Češi!

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
Aktualizováno 21:44
24.7. 2019 19:46
Téma:

Lupiči, kteří na konci loňského roku přepadli klášter ve Vídni, byli možná Češi. Televizi Nova to ve středu řekla policie, která má k dispozici portrét jednoho z podezřelých.

Dva muži tehdy vtrhli do církevní budovy na severu města, brutálně zbili pět mnichů a odnesli si elektroniku a peníze. Rakouská policie na jejich dopadení vypsala vysokou odměnu.

 

Kostel Neposkvrněné Panny Marie a přilehlý klášter ve vídeňské čtvrti Floridsdorf, čtvrtek 27. prosince. Policejní vozy, sanitky, nad oblastí krouží vrtulník.

 

To, co se ve svatostánku odehrálo, všechny šokovalo. Dva muži přepadli a brutálně zmlátili pět mnichů. Už od počátku bylo zřejmé, že nepůjde o žádný terorismus. Pachatelé chtěli cennosti.

 

"Oba mluvili německy, ale s cizím přízvukem," uvedl policejní mluvčí Harald Sörös. A ten mohli mít z České republiky. Právě na české kolegy se teď totiž rakouští policisté obrátili. A rovnou s hotovým portrétem. Má na něm být jeden z pachatelů.

 

Lupiči vnikli do kláštera přes budovu kostela. Mnichy - všechny ve věku kolem šedesáti let - kopali a mlátili kovovou tyčí. Nakonec je svázali a ústa jim zacpali roubíky.

 

"Lidé, kteří žijí v klášterech, jsou lidé mírumilovní, kteří usilují o společné dobro. Napadení v žádném případě není ospravedlnitelné," má jasno generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.

 

 

Lupič, jehož podobiznu se podařilo sestavit, má být ve věku 30 až 40 let, přes 180 centimetrů vysoký. Tvář si při činu maskoval umělými vousy.

 

Policisté žádají, aby se jim na linku 158 ozval každý, komu muž na portrétu někoho nápadně připomíná. Ten, díky komu budou lupiči dopadeni, si může přijít na poměrně slušné peníze.

 

Rakouská policie vypsala odměnu 30 tisíc eur, v přepočtu tedy zhruba tři čtvrtě milionu korun.

pez TN.cz