důležitá pravidla

Značky, první pomoc či předjíždění. Víte, jak se chovat na sjezdovkách?

Lyžování na Hlinsku
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 16. 1. 2020

I když nám zima letos moc nepřeje, lyžařská střediska jsou v provozu. Lidé vyrážejí na svahy užít si sníh a zasportovat si. Někdy se ale můžete setkat s úrazem jiného člověka, kterému jste povinni pomoci. Dále je nutné také dodržovat značky či vědět, jak stoupat po trati, abyste nezranili ostatní. Horská služba proto zveřejnila deset základních pravidel, které by měli lyžaři a snowboardisti dodržovat.

V nížinách si lidé sníh zatím moc neužívají a tak raději vyrážejí na hory, kde ho je více. Především v lyžařských areálech, které na tratích udržují umělý sníh. Bohužel se v zimě záchranáři často setkávají s úrazy, některé z nich jsou způsobené bezohledností a nerespektováním pravidel.

 

Silvestr nešťastně dopadl například pro sedmiletou dívku z Česka, která se srazila s jinou dvanáctiletou lyžařkou v rakouských Korutanech. Při nehodě Češka utrpěla vážná zranění a vrtulník ji musel odvézt do nemocnice v Lienzu.

 

Aby se předešlo podobným případům, vydala na svém webu Horská služba ČR nejdůležitější pravidla. Seznam byl sestavený Mezinárodní lyžařskou federací (FIS) a platí jak pro lyžaře, tak pro snowboardisty.

 

Za prvé by měli lidé brát ohled na ostatní návštěvníky svahu. Musí se chovat tak, aby nepoškozovali a neohrožovali někoho jiného. Všichni také musí jezdit s dostatečným odstupem od ostatních a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Nutné je také přizpůsobit svou rychlost.

 

 

Dále musí lyžař nebo snowboardista jet v jízdní stopě tak, aby neohrožoval člověka jedoucího před ním. Předjíždění je povolené ze shora i zespoda, dále také zprava nebo zleva. Vždy však dodržujte odstup. Na trať můžete vjet nebo se na ní rozjet po důkladném rozhlédnutí nahoru a dolů. Poté se také přesvědčte, že nikoho neohrožujete.

 

Co se týče zastavení, je potřeba se nezdržovat na nepřehledných místech nebo v úzkých částech svahu. Po pádu je nutné rychle místo opustit, pokud je to možné. Při stoupání nebo sestupu po trati pěšky použijte její okraj. Po celou dobu je potřeba také respektovat signalizace i značky na sjezdovkách.

 

Stejně jako řidiči v autech, jsou i lyžaři a snowboardisti povinni poskytnou zraněným lidem první pomoc. Pokud se stanete svědkem nebo účastníkem úrazu, jste povinni vždy prokázat své osobní údaje.

 

Podívejte se na reportáž o problémech se sněhem v lyžařských střediscích:

TN.cz