Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Podání obžaloby

Znalci z kauzy Kramný míří k soudu. Měli lhát v posudcích!

Zdroj: TV Nova

Státní zástupkyně obžalovala z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku soudní znalce Radka Matlacha a Igora Fargaše, kteří svědčili v procesu s Petrem Kramným jako znalci obhajoby.

Uvedla to dnes Česká televize (ČT), které informaci potvrdila náměstkyně ostravského okresního státního zástupce Monika Oborilová.

 

"Obžaloba souvisí s tím, že obžalovaní jako znalci s dlouholetou praxí vypracovali neobjektivní a nepravdivý znalecký posudek, který pak stvrdili svou výpovědí před soudem," řekla Oborilová ČTK. Dodala, že obžalobu okresní státní zastupitelství podalo k Okresnímu soudu v Ostravě. "Hlavní líčení by podle našich zkušeností mohlo být nařízené v řádu několika měsíců," doplnila.

 

Policie znalce obvinila loni na jaře z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. V případě uznání viny jim hrozí tresty v rozmezí od šesti měsíců do tří let.

 

Matlach obvinění odmítá. "To, co nám je kladeno za vinu, je nesmysl," řekl. Dodal, že policejní vyšetřování považuje za nekorektní. "To, co je uvedeno ve spise, se nezakládá na pravdě. Policie vůbec nevyslechla námi navržené svědky, kteří mohli potvrdit naši obhajobu," uvedl

 

Pro TN.cz doplnil, že k podané obžalobě se nemůže vyjádřit, protože ji ještě neobdržel a nezná tak její obsah. "O všem jsem se dozvěděl až od novinářů, kteří mi kvůli tomu volali," zlobí se znalec s tím, že takový postup považuje za velmi podivný.


Kramný byl odsouzen k 28 letům vězení za vraždu své manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Obžaloba vycházela z posudku expertů ostravského ústavu soudního lékařství, podle nichž Kramný svou ženu a dceru zabil elektrickým proudem.

 


Znalci Matlach a Fargaš ovšem v posudku obhajoby jako nejpravděpodobnější příčinu úmrtí uvedli otravu z jídla, byť možnost smrti po zásahu elektrickým proudem úplně nevyloučili.

 

Revizní posudek pak jako příčinu smrti určil jednoznačně zásah elektrickým proudem a znalec František Vorel řekl, že u některých závěrů znalců Matlacha a Fargaše to vypadá, že jde buď o základní neznalost, nebo úmyslné zkreslení. Krajské státní zastupitelství pak na základě závěrů tohoto revizního posudku podalo podnět policii, která oba znalce obvinila.

 

Radek Matlach měl problémy i kvůli znaleckému posudku v kauze zdravotní sestry Věry Marešové, která podle obžaloby zavraždila šest pacientů v rumburské nemocnici.

 

Jenže soudy ji později osvobodily a další znalci Matlachův posudek označili za lajdácký a diletantský. Marešová se nyní se státem soudí o mnohamilionové odškodné za vazbu a ztížení uplatnění. Matlacha ovšem nakonec ministerstvo spravedlnosti očistilo a zrušilo jeho vyškrtnutí ze seznamu znalců.  

 

Pusťte si starší reportáž o případu:

 

tn.cz / ČTK